WARSZAWA: 03:38 | LONDYN 01:38 | NEW YORK 20:38 | TOKIO 10:38

Rocznica samotnego rejsu Henryka Jaskuły

Dodano: 20 maj 2024, 8:28

20 maja 1980 roku o godzinie 11.20 „Dar Przemyśla” wpłynął do basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego kończąc samotny rejs Henryka Jaskuły w Gdyni.
W grudniu 1977 rozpoczęły się w stoczni im. Conrada w Gdańsku pierwsze prace przy budowie jachtu. 23 września 1978 odbył się chrzest „Daru Przemyśla”, na którym 9 miesięcy później – 12 czerwca 1979 o godzinie 10.00 z Gdyni Henryk Jaskuła wyruszył w samotny rejs. Była to pierwsza wyprawa żeglarza samotnika, który wyruszył z polskiego portu.

Na „Darze Przemyśla” nie było żadnego sprzętu radiowego, pozwalającego żeglarzowi na skuteczne wezwanie pomocy, było tylko radio UKF do łączności na krótkim dystansie. Na jednostce nie było także tratwy ratunkowej. Zapasy żywności stanowiły konserwy mięsne, otrzymana od wojska, grochówka oraz dwukilogramowe bochenki chleba.
Rejs trwał 344 dni (trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn i z powrotem do Gdyni) i zakończył się 20 maja 1980 roku, kiedy o godzinie 11.20 „Dar Przemyśla” wpłynął do basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego.
Już podczas pierwszego rejsu, Jaskuła planował kolejną samotną wyprawę dookoła świata, która jednak nigdy nie doszła do skutku. W 1987 roku zorganizowano bez udziału Jaskuły rejs do Hawany. Jednostka jednak nigdy na Kubę nie dotarła. Podczas rejsu rozbiła się o skały, na szczęście nikt z członków 7-osobowej załogi nie odniósł poważnych obrażeń. Wypadek „Daru Przemyśla” ostatecznie przekreślił plany o kolejnym samotnym rejsie kapitana Jaskuły.
Henryk Jaskuła jest pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portów opłynął świat. W 2013 roku został nagrodzony Super Kolosem za całokształt dokonań żeglarskich. Henryk Jaskuła zmarł 14 maja 2020 roku a więc prawie dokładnie 40 lat od rozpoczęcia swojego samotnego rejsu.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin