WARSZAWA: 15:33 | LONDYN 13:33 | NEW YORK 08:33 | TOKIO 22:33

Rozpoczęła się budowa nowego promu dla Fjord Line

Dodano: 20 Mar 2018, 22:01

W należących do Austal zakładach mieszczących się w Balamban na Filipinach rozpoczęły się prace nad nowym katamaranem dla firmy Fjord Line. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa jednostka będzie gotowa w 2020 r. Statek będzie obsługiwał kluczową dla Fjord Line trasę Kristiansand-Hirtshals.
Proces budowy nowej jednostki, która za dwa lata dołączy do floty Fjord Line, zaczął się tradycyjnie od uroczystości cięcia blach. W tym wypadku mowa o blachach aluminiowych. Właśnie z tego materiału wykonany zostanie statek, co w połączeniu z innowacyjnym podejściem do projektu kadłuba (za projekt odpowiedzialni są eksperci z Austal Australia) ma przynieść konkretne korzyści. Jedną z nich będzie niższe będzie dużo niższe zużycie paliwa.
„Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc budować ten nowy, ewolucyjny statek dla Fjord Line – jednego z czołowych na świecie komercyjnych operatorów promowych” – powiedział David Singleton ze stoczni Austal w oficjalnym komentarzu, gdy okazało się, że właśnie tej firmie powierzono zbudowanie nowoczesnej jednostki.
Nowy katamaran dla Fjord Line będzie miał 109 metrów długości, a na pokład będzie mógł zabrać 1200 pasażerów oraz 404 pojazdów osobowych, które będą przewożone na dwóch pokładach. Dodatkowo będzie dysponował linią ładunkową o długości 500 metrów. Statek będzie rozwijał prędkość 40 węzłów (74 km na godzinę). Duży nacisk położono na komfort pasażerów. Pomyślano również o rodzinach z dziećmi.
Zbudowany w całości z aluminium prom będzie ósmym co do wielkości dużym (powyżej 100 m) i szybkim promem zbudowanym przez zakłady należące do Austal. Budowa statku pochłonie sumę 73 milionów euro (308 milionów złotych).

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-26

1 EUR - 4,5175 1 USD - 3,7247
1 CHF - 4,1205 1 GBP - 5,1946

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin