WARSZAWA: 08:26 | LONDYN 06:26 | NEW YORK 01:26 | TOKIO 15:26

Rozpoczęła się budowa nowoczesnego promu do obsługi trasy Dover-Calais. DFDS świętuje

Dodano: 23 Paź 2019, 7:08

W chińskich zakładach AVIC Weihai Shipyard rozpoczęła się budowa kolejnego nowoczesnego promu klasy E-Flexer, budowanego na zamówienie Stena RoRo. Jest to egzemplarz, który docelowo będzie eksploatowany przez DFDS. Znamy już jego nazwę.
Jednostka, której budowę oficjalnie rozpoczęto w ubiegłym tygodniu od położenia stępki, jest już piątym promem serii E-Flexer, który na zlecenie Stena RoRo powstaje w chińskiej stoczni. Po zakończeniu budowy nie trafi on jednak do Stena Line, ale do innego giganta branży promowej w Europie. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, piąty E-Flexer będzie eksploatowany przez DFDS. W uroczystości, która odbyła się w Chinach, poza władzami stoczni, udział wzięli też przedstawiciele firm Stena RoRo oraz właśnie DFDS.
Firma DFDS będzie korzystała z promu na zasadzie długoterminowego czarteru, obowiązującego przez 10 lat. DFDS zagwarantowało sobie prawo jego pierwokupu. Armator już dawno podjął decyzję dotyczącą zagospodarowania statku – po zakończeniu budowy będzie służył on do obsługi bardzo popularnego serwisu Dover-Calais.
Co ciekawe, firma DFDS ogłosiła już, jak statek, który będzie pływał na linii łączącej Francję i Anglię, zostanie nazwany. Zostanie on ochrzczony jako Côte d’Opale. Taką nazwę nosi też część francuskiego wybrzeża, które przewoźnik nazwał jednym z najpiękniejszych wybrzeży w Europie.
Nowa jednostka, której budowa już trwa, została dostosowana specjalnie do obsługi krótkiej trasy pomiędzy Dover a Calais. Będzie ona miała 214 metrów długości i będzie mogła przyjąć na pokład 1000 pasażerów oraz członków załogi. Będzie też dysponowała powierzchnią ładunkową o długości 3100 metrów, przeznaczoną do przewozu ładunków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, statek zadebiutuje na trasie pomiędzy Francją a Wielką Brytanią za niecałe dwa lata. Dostawę przewidziano w czerwcu 2021 r.
Warto wspomnieć, że pierwszy z powstających promów serii E-Flexer jest już prawie gotowy. Już na początku przyszłego roku ma on dołączyć do floty Stena Line, gdzie będzie obsługiwał połączenie Dublin-Holyhead. Kolejne dwa promy będą dla szwedzkiego operatora obsługiwać połączenie Liverpool-Belfast. Stena RoRo zamówiła dotąd osiem promów E-Flexer. Poza firmą Stena Line i DFDS, będzie z nich korzystać również Brittany Ferries.

PromySKAT

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-26

1 EUR - 4,5175 1 USD - 3,7247
1 CHF - 4,1205 1 GBP - 5,1946

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin