WARSZAWA: 22:24 | LONDYN 20:24 | NEW YORK 15:24 | TOKIO 05:24

Rozpoczęły się testy z udziałem modelu bezzałogowego statku

Dodano: 03 paź 2017, 20:58

Budowa i wdrożenie pierwszych bezzałogowych statków to przyszłość bliższa niż wielu osobom może się wydawać. Już teraz rozpoczynają się testy, która mają otworzyć drogę do uruchomienia pierwszego bezzałogowego statku.
W ostatnich dniach rozpoczęły się doświadczenia z wykorzystaniem modelu bezzałogowej jednostki. Prowadzone są one w instytucie Sintef Ocean w norweskim Trondheim. Są to pierwsze z całej serii zaplanowanych testów, których przeprowadzenie jest konieczne, by snuta od lat wizja stała się rzeczywistością.
Testowany obecnie model odwzorowuje konstrukcję statku, który powstanie już niedługo i w wersji pełnowymiarowej będzie miał 80 metrów długości i będzie dysponował przestrzenią dla ok. 100 jednostek ładunkowych. Z obecnego harmonogramu wynika, że testy z udziałem pełnowymiarowej wersji mogą się rozpocząć już w przyszłym roku.
Kiedy statek Yara Birkeland – taka jest jego robocza nazwa – stanie się w pełni niezależny od załogi? W tym kontekście cały czas pada rok 2020. Właśnie wtedy, w takim trybie, jednostka miałaby zacząć obsługę połączenia Porsgrunn-Brevik-Larvik.
Entuzjastycznie do planów uruchomienia żeglugi bezzałogowej nastawione są nie tylko podmioty zaangażowane w projekt, ale również władze w Norwegii. Terje Søviknes, minister norweskiego rządu odpowiedzialny za przemysł energetyczny, zapewnił, że inicjatywa związana z uruchomieniem takiego innowacyjnego rozwiązania może liczyć na dofinansowanie z rządowego programu Enova.
Ale nie tylko Norwegia ma pod tym względem ambitne plany. Niedawno informowaliśmy, że pod tym względem coraz śmielej poczyna sobie Finlandia, która uruchomiła pierwszą na świecie strefę dedykowaną testowaniu tego rozwiązania. Obszar, w którym możliwe jest prowadzenie badań w tym zakresie, znajduje się na zachodnim wybrzeżu Finlandii, w gminie Eurajoki. Ma on 18 kilometrów długości oraz 7 kilometrów szerokości. Otrzymał on nazwę Jaakonmeri Test Area. Pierwsze testy w tym rejonie mają się odbyć już w 2018 r.

PromySkat