WARSZAWA: 14:32 | LONDYN 12:32 | NEW YORK 07:32 | TOKIO 21:32

Rozwija się polsko-litewska współpraca na rynku LNG

Dodano: 16 gru 2019, 6:38

W listopadzie bieżącego roku znacząco wzrosły obroty terminalu LNG w Kłajpedzie. Ilość regazyfikowanego surowca była o jedną piątą wyższa niż ilość gazu zużywanego w całym kraju. W listopadzie do terminalu LNG w Kłajpedzie dotarły trzy duże i cztery małe statki LNG, przywożąc 450 tysięcy metrów sześciennych LNG. Zdecydowana większość dostaw (92%) pochodziła z Norwegii.
-Piąty rok operacyjny terminalu LNG w Kłajpedzie był punktem zwrotnym zarówno dla konsumentów, jak i całej branży. Terminal wykonał więcej operacji załadunkowych niż w ciągu ostatnich czterech lat łącznie- powiedział Arūnas Molis, dyrektor biura KN Klaipėda LNG.
W grudniu do Kłajpedy przybędą dwa duże i pięć małych statków LNG przywożąc około 328 tysięcy metrów sześciennych gazu.
Według analityków z firmy McKinsey & Company globalny rynek gazu wzrósł na przestrzeni ostatniego roku o 5,3% i oczekuje się, że będzie rósł systematycznie aż do roku 2035.
– Rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny na świecie i w Europie otwiera nowe możliwości dla terminalu LNG w Kłajpedzie. Planowana do wdrożenia infrastruktura gazu ziemnego w nadchodzących latach, łącząca Polskę i Litwę, a także kraje bałtyckie i Finlandię z innymi krajami Unii Europejskiej, przyniesie jeszcze więcej korzyści. Ponadto pod koniec listopada KN zawarła strategiczne partnerstwo z polską spółką PGNiG, która zarezerwowała na pięć lat przepustowość stacji dystrybucyjnej LNG w Kłajpedzie, przy czym będzie ona wykorzystywana z maksymalną wydajnością- powiedział Arūnas Molis, dyrektor biura KN Klaipėda LNG.

Port w Kłajpedzie. Fot. Wikipedia