WARSZAWA: 20:54 | LONDYN 18:54 | NEW YORK 13:54 | TOKIO 03:54

Rusza przebudowa platformy wiertniczej Petrobaltiku

Dodano: 23 kw. 2015, 9:15

Konsorcjum Stoczni Remontowej Nauta i Energomontażu-Północ zwyciężyło w przetargu na przebudowę platformy Petrobaltiku, która zmieni charakter: z wiertnicznej na morskie centrum wydobywcze ropy naftowej na złożu B-3 zlokalizowanym w polskiej strefie ekonomicznej. Na miejscu wydobycia platforma powinna znaleźć się na przełomie lutego i marca 2016 roku.
Spośród sześciu ofert, jakie wpłynęły, najlepszą ofertę złożyło konsorcjum gdyńskich firm. Wartość przebudowy oszacowano na 252, 8 mln zł, a więc o 126, 2 mln mniej niż w przetargu rozstrzygniętym na jesieni ub. r. Wówczas jednak prace wstrzymano, ponieważ ze względu na spadający kurs ropy naftowej Lotos S.A. postanowił ograniczyć zakres remontu, by poprawić wyniki ekonomiczne całego przedsięwzięcia. W skład zwycięskiego konsorcjum oprócz Nauty i Energomontażu wchodziła także Stocznia Crist S.A.
Obecny przetarg, którego wyniki dopiero ogłoszono, został podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczyła wykonania m.in. modułów procesowych i modułu turbogeneratora, a druga – prac kadłubowych i remontu nóg platformy. Termin zakończenia prac określono do 14 lutego przyszłego roku.
Plaftorma Petrobaltiku w Stoczni Nauta