WARSZAWA: 13:20 | LONDYN 11:20 | NEW YORK 06:20 | TOKIO 20:20

Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji i jednostki ochrony Portu Gdańsk na wspólnych ćwiczeniach

Dodano: 27 wrz 2017, 21:41

26 września br. na terenie Terminalu Promowego Westerplatte w Porcie Gdańsk odbyły się wspólne ćwiczenia jednostek ochrony Portu, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji oraz obsługi bazy Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Celem ćwiczenia było sprawdzenie procedur współdziałania
służb ochrony portu z jednostkami zewnętrznymi na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej w porcie.
Straż Ochrony Portu Gdańsk (SOPG) i Portowa Straż Pożarna (PSP) Florian, czyli jednostki zajmujące się na co dzień bezpieczeństwem na terenach zarządzanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, odbyły ćwiczenia wspólnie z wyspecjalizowanymi służbami zewnętrznymi.

W trakcie ćwiczenia zrealizowano różne warianty zagrożeń, z którymi jednostki mogą się spotkać przy okazji bieżącej pracy w Porcie. Przeprowadzone symulacje obejmowały między innymi: zabezpieczenie obiektu portowego, negocjacje z terrorystami, odbicie zakładnika z rąk napastników oraz neutralizację znalezionego na terenie portu pakunku niewiadomego pochodzenia.
Dzięki przeprowadzonym działaniom, jednostki uczestniczące mogły doskonalić koordynację wspólnych działań na wypadek konieczności podjęcia prawdziwej interwencji.
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zgodnie z ustawą o ochronie żeglugi i portów morskich zobowiązany jest do przeprowadzania tego typu ćwiczeń raz w roku.


Zarząd Morskiego Portu Gdańsk