WARSZAWA: 00:10 | LONDYN 22:10 | NEW YORK 17:10 | TOKIO 07:10

Sezon morskich wycieczkowców w polskich portach – rozpoczęty

Dodano: 09 maj 2016, 18:37

8 maja w polskich portach rozpoczął się sezon wizyt morskich wycieczkowców.
Tego dnia w Gdyni zacumował należący do amerykańskiego armatora Viking Cruises pływający pod maltańską banderą wycieczkowiec „Viking Star”.
„Viking Star” to jak na morskie wycieczkowce stosunkowo niewielki statek (227,2 m długości) zabierający na pokład 930 pasażerów. Jednostka zaliczana jest do segmentu małych, ale bardzo ekskluzywnych statków. W tegorocznym sezonie „Viking Star” zawinie do Gdyni dziesięciokrotnie. W tym roku w Gdyni gościć będzie również inna jednostka należąca do tego samego armatora „ Viking Sea”. Jest to nowy statek przekazany do eksploatacji zaledwie dwa miesiące temu w marcu br. Statek zacumuje w Gdyni czterokrotnie, pierwszy raz w najbliższą niedzielę, 15 maja.
W tegorocznym sezonie port w Gdyni odwiedzi 19 pełnomorskich wycieczkowców, które w sumie zacumują 56 razy. Rozpoczęty 8 maja sezon potrwa aż do 6 października, kiedy do Gdyni zawinie pływający pod włoską banderą wycieczkowiec „AIDA Vita”.
Najdłuższym z wycieczkowców odwiedzających port w Gdyni będzie w tym roku „MSC Poesia”, która przybędzie do Gdyni 25 sierpnia. Pływający pod panamską banderą wycieczkowiec ma 293,8 m długości. Statek, który wybudowano w 2008 r. w stoczni Aker Yards, we Francji, pomieścić może na swoim pokładzie 3000 pasażerów oraz 987 osób załogi.
W Gdańsku sezon wycieczkowców zainauguruje 18 maja pływająca pod banderą Wysp Bahama „Amadea”. Sezon zakończy 11 października jednostka „Corinthian”.
W sumie podczas tegorocznego sezonu morskie wycieczkowce (albo jak czasami określa się takie jednostki „pływające hotele”) zawiną do Gdyni i Gdańska 85 razy.
W Szczecinie w tym sezonie spodziewane są dwa wycieczkowce. 30 maja miasto odwiedzi „Gann”. To niewielka, ale bardzo ciekawa jednostka, ponieważ jest to statek wycieczkowy, należący do prywatnej szkoły morskiej w Stavanger w Norwegii, na którym przyszli marynarze odbywają praktyki morskie. Dwa dni później, 1 czerwca spodziewany jest „Braemar”, który w poprzednich latach gościł już w Szczecinie dwukrotnie. Jednostka przybędzie do Szczecina z Tallina, a jej kolejnym portem po wizycie w Szczecinie będzie Southampton. Najwięcej, bo aż 12 pełnomorskich cruiserów, gościło w Szczecinie w roku 2010.
Tekst i tot. Wojciech Sobecki
P1010004
P1010008