WARSZAWA: 20:19 | LONDYN 18:19 | NEW YORK 13:19 | TOKIO 03:19

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk rozpoczęty

Dodano: 28 maj 2015, 9:22

Port Gdańsk zainaugurował sezon wycieczkowy przyjmując w dniach 25 i 27 maja br. pierwsze statki pasażerskie w tym sezonie. Swoje zawinięcia w tych dniach zrealizowały dwie jednostki: „SERENISSIMA”, cumując 25 maja przy Nabrzeżu WOC II oraz „OCEAN DREAM” dobijając 27 maja do Nabrzeża Westerplatte.
„SERENISSIMA” to statek pasażerski, którego możemy określić mianem stałego bywalca w Porcie Gdańsk, bowiem w ostatnich latach gościł w naszym porcie już kilkanaście razy. Aktualnie właścicielem jednostki jest armator Premier Cruises, a na jej pokładzie rejsy może odbywać do 110 pasażerów. W swym otwierającym sezon zawinięciu do Gdańska jednostka przywiozła na pokładzie 85 pasażerów, którzy jako pierwsi w tym sezonie mieli okazję zwiedzić nasze miasto. Po ponad 9-cio godzinnym postoju w Porcie Gdańsk jednostka ruszyła w dalszy rejs obierając kurs na litewski port w Kłajpedzie.
Statek „OCEAN DREAM” to również jednostka znana w Porcie Gdańsk, która po pięcioletniej przerwie kolejny raz zagościła w gdańskim porcie i jest jedną z największych jednostek pasażerskich awizowanych na ten rok w naszym porcie.
Rejsom jakie odbywa „OCEAN DREAM” przyświeca bardzo szczytny cel bowiem na pokładzie jednostki globalna organizacja pozarządowa „Peace Boat” organizuje od 7 lat światowe rejsy przeciwko stosowaniu broni jądrowej. Oprócz turystycznego charakteru rejsów wyprawa na pokładzie jednostki ma przede wszystkim wydźwięk dydaktyczno-historyczny organizując w trakcie postoju, między innymi w Porcie Gdańsk, edukacyjne spotkania z młodym pokoleniem. Na jednostce „OCEAN DREAM” przypłynęło do Portu Gdańsk około 900 pasażerów a wśród nich osoby, które przeżyły ataki w Hiroszimie i Nagasaki 6 i 9 sierpnia 1945 roku. W ramach propagowania pokoju i zapobiegania konfliktom zbrojnym z użyciem broni jądrowej, przypadająca w tym roku 70 rocznica ataków na Hiroshimę i Nagasaki jest odpowiednim momentem do edukowania młodych pokoleń w tym zakresie, tym bardziej, że opowiadają o tym naoczni świadkowie tych dramatycznych w historii świata wydarzeń.
Tegoroczny rejs jednostka rozpoczęła 12 kwietnia wypływając z portu Jokohama w Japonii a Port Gdańsk był pierwszym portem bałtyckim jaki statek odwiedził w swojej zaplanowanej 105-dniowej podróży. Podczas całego rejsu, który zakończy się 26 lipca jednostka odwiedzi 30 miast portowych całego świata. Po opuszczeniu Portu Gdańsk „OCEAN DREAM” popłynął w kierunku portu Sztokholm.
14
15
12
3
28

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-06-07

1 EUR - 4,4790 1 USD - 4,1887
1 CHF - 4,6211 1 GBP - 5,2109

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin