WARSZAWA: 00:45 | LONDYN 22:45 | NEW YORK 17:45 | TOKIO 07:45

Siedziba Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. jak nowa

Dodano: 29 lis 2017, 7:28

Obecnie liczący prawie 80. lat budynek Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. należy do najbardziej reprezentacyjnych obiektów na terenie gdyńskiego portu i samej Gdyni.
Jest tak dzięki faktowi, iż z końcem października br. zakończona została realizacja zadania związanego z wykonaniem termomodernizacji siedziby spółki. Wysokość nakładów poniesionych na to zadanie przez ZMPG-a S.A. to około cztery miliony złotych. Termomodernizację budynku zrealizowano metodą lekką mokrą w taki sposób, aby zachować historyczny wystrój fasad budynku, stąd ocieplenie obiektu zastosowano tylko na ścianach pozbawionych specjalnych elementów plastycznych. Pozostałe elewacje zostały poddane rewitalizacji konserwatorskiej.
– Zabytkowy budynek Zarządu Morskiego Portu Gdynia to od lat wizytówka gdyńskiego portu – podkreśla Grzegorz Dyrmo, wiceprezes ZMPG-a S.A. – Na naszych oczach powstaje jego nowe oblicze, tym samym musimy dbać o wygląd tak reprezentacyjnego gmachu jakim jest nasza siedziba…
Trzeba nadmienić jeszcze, iż zasadnicze prace poprzedzone zostały m.in. naprawą spękanych murów i balkonów zgodnie z wytycznymi projektowymi. Ponadto dokonano przebudowy nawierzchni wraz z podbudową dziedzińca przy budynkach w celu zapewnienia miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, organizacji nowych ciągów pieszych wraz z wykonaniem drogi dojazdowej. Przebudowano sieć drenażową, kanalizację deszczowo–odwadniającą nawierzchnię dziedzińca oraz dachy budynków, sieć c.o i energii elektrycznej. Wykonano nowe ogrodzenie terenu, w nowym miejscu zlokalizowany został agregat prądotwórczy oraz pojemniki do gromadzenia odpadów stałych wraz z ich obudową oraz zagospodarowaniem zieleni.
Dodajmy jeszcze, że siedziba Zarządu Portu to gmach o wyjątkowych walorach architektonicznych, zarówno z uwagi na swą szatę zewnętrzną, jak i wystrój wnętrza. Budynek powstał w 1938 roku według projektu Stanisława Odyńca-Dobrowolskiego na potrzeby Urzędu Celnego i Straży Granicznej, a podczas wojny mieścił się w nim niemiecki szpital wojskowy. Funkcję siedziby Zarządu Portu pełni z powodzeniem od 1956 roku. Budynek reprezentuje cechy stylowe funkcjonalizmu i umiarkowanego modernizmu. Funkcjonalistyczna jest kompozycja bryły i większości fasad, z wyjątkiem części wejściowej („wieżowej”) o układzie umiarkowanie modernistycznym. Elementy detalu architektonicznego wyeksponowano głównie w dwóch elewacjach frontowych – od ul. Rotterdamskiej i od ul. Celnej.

DCIM100MEDIADJI_0145.JPGZarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-28

1 EUR - 4,3116 1 USD - 3,9922
1 CHF - 4,5292 1 GBP - 5,0404

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin