WARSZAWA: 13:22 | LONDYN 11:22 | NEW YORK 06:22 | TOKIO 20:22

Siłacz w szczecińskim porcie

Dodano: 26 lip 2017, 21:13

Jeden z dwóch najsilniejszych statków na świecie „Fairmaster” zawinął we środę 26 lipca br. do szczecińskiego portu. (Drugą siostrzaną jednostką jest Jumbo Kinetic oba statki zbudowała stocznia w chorwackim Splicie). Jednostka cumuje przy Nabrzeżu Chorzowskim. Statek zabierze na swój pokład ogromną suwnicę wykonaną przez firmę Stalkon w Policach oraz na pochylni Odra Nowa w Szczecińskim Parku Przemysłowym (dawne tereny Stoczni Szczecińskiej).
„Fairmaster” pływa pod banderą holenderską, portem macierzystym statku jest Rotterdam. Jego parametry to: 152,6 m długości, 27 m szerokości, 8,5 m zanurzenia oraz 18 099 GT. Posiada dwa specjalne dźwigi, które mogą razem podnieść ładunek o masie 3 tys. ton.
Tak silna jednostka jest konieczna do załadunku i transportu suwnicy o imponujących danych technicznych, tj. 54 m wysokości, waga ponad 1 000 ton, ramię o długość 70 m. Docelowo urządzenie pracować będzie na nabrzeżu w irlandzkim porcie.
Załadunek takiego kolosa, wymaga specjalnych przygotowań. Finał akcji planowany jest na piątek 28 lipca, kiedy to dwa dźwigi zmontowane na „Fairmaster” przeniosą suwnicę ze specjalnego pontonu na statek. Wyjście jednostki z portu planowane jest na niedzielę 30 lipca br.


fot. ZMPSiŚ S.A.