WARSZAWA: 11:48 | LONDYN 09:48 | NEW YORK 04:48 | TOKIO 18:48

Silja Europa powraca. Może znów obsługiwać regularne połączenia

Dodano: 28 gru 2015, 9:58

Należący do Tallink Silja prom Silja Europa może powrócić do obsługi połączeń pasażerskich na Starym Kontynencie.
Wiele wskazuje na to, że popularna jednostka, będąca własnością estońskiego przewoźnika, może znów zacząć wykonywać operacje na Morzu Bałtyckim. Statek obecnie znajduje się w Australii. Na mocy osiągniętego w ubiegłym roku porozumienia ze spółką Bridgemans Services trafił tam na 14 miesięcy, gdzie pełnił funkcję hotelu. W dokumencie zawarta została opcja wydłużenia tego okresu nawet do 4 lat, ale wygląda na to, że nie zostanie ona wykorzystana.
Silja Europa powróci z Australii w styczniu 2016 r. Tallink wciąż nie podał oficjalnej informacji, co stanie się ze statkiem. Firma bierze podobno pod rozwagę różne scenariusze. Jeden z nich zakłada, że statek po powrocie przejdzie prace naprawcze w stoczni Rauma, a następnie będzie służył jako hotel dla imigrantów. Ale bardzo prawdopodobny jest też wariant, w którym prom powróciłby do obsługi regularnych połączeń. To prawdopodobnie wymagałoby przeprowadzenia wcześniej odpowiedniej renowacji.
Tallink od dłuższego czasu próbował znaleźć kupca na ten statek. Na razie nie znalazł jednak zainteresowanych.
„Rozważamy obecnie różne opcje dotyczące wykorzystania promu, ale nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji” – powiedział Luulea Laane, rzecznik firmy Tallink.
Decyzja o wyczarterowaniu promu Silja Europa była podyktowana przede wszystkim wolą obniżenia koszów ponoszonych przez armatora. Przedstawiciele grupy podkreślali, że utrzymanie wybudowanej w 1993 r. jednostki jest znacznie droższe niż np. statku Baltic Queen, który powstał w 2009 r. Silja Europa była przez długi czas dumą przewoźnika. To prawdziwy gigant, który ma 201 metrów długości, a na pokład może zabrać ponad 3 tysiące pasażerów.
Od tego, co ostatecznie stanie się z jednostką Silja Europa, zależeć będą plany dotyczące skorzystania z opcji zamówienia drugiego nowoczesnego i ekologicznego promu LNG. Obecnie w stoczni Meyer Turku powstaje pierwszy taki prom dla estońskiego armatora. Po zakończeniu budowy jednostka typu dual-fuel trafi na trasę Tallin-Helsinki.
f50e2b492317c6f75474015f1cb554f0_M
PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-26

1 EUR - 4,3117 1 USD - 3,9776
1 CHF - 4,5208 1 GBP - 5,0435

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin