WARSZAWA: 13:58 | LONDYN 11:58 | NEW YORK 06:58 | TOKIO 20:58

Śluza w Malczycach będzie gotowa do końca maja

Dodano: 10 lut 2018, 18:09

Śluza Malczyce będzie gotowa do 30 maja. Wykonawca potwierdził ten termin na spotkaniu z amatorami.
– Szef konsorcjum wykonawców zapewnił mnie dzisiaj,(9 lutego br.) że do 30 maja zostanie otwarta śluza żeglugowa na stopniu wodnym Malczyce. Jest to moment historyczny dla Odry. Czekamy na to ponad 20 lat – powiedział Jerzy Materna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, otwierając spotkanie z amatorami, które odbyło się 9 lutego br. we Wrocławiu z udziałem ponad 30 przedstawicieli branży.
Przedstawiciele konsorcjum wykonawców stopnia wodnego Malczyce omówili postęp prac i przedstawili harmonogram na I półrocze 2018 r. Najważniejsze dla użytkowników wiadomości dotyczyły planowanego otwarcia śluzy żeglugowej oraz okresowego ograniczenia w żegludze śródlądowej do czasu jej uruchomienia.
Informacja o utrudnieniach w transporcie ładunków wywołała liczne pytania ze strony amatorów. Odpowiedzi na nie udzielił Krzysztof Woś, Wiceprezes Wód Polskich.
Wychodząc naprzeciw postulatom branży, podczas spotkania uzgodniono, że zamknięcie szlaku żeglugowego w związku z grodzeniem rzeki nastąpi 15 marca, a nie – jak planowano wcześniej – 18 lutego.
Skrócenie przerwy w żegludze ma ułatwić amatorom wywiązanie się z już podpisanych kontraktów transportowych.
Wykonawca potwierdził, że uruchomienie śluzy przy korzystnych warunkach pogodowych powinno nastąpić do końca maja 2018 r.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ