WARSZAWA: 03:54 | LONDYN 01:54 | NEW YORK 20:54 | TOKIO 10:54

Special services w wydaniu Mainfreight – transport maoryskiej łodzi z Nowej Zelandii do Belgii

Dodano: 03 lis 2017, 15:50

Grupa Mainfreight, nowozelandzki operator logistyczny, jeden z największych na świecie, działający w 10 krajach Europy, w tym również w Polsce, wykonał niedawno nietypowy transport na trasie Nowa Zelandia – Belgia. Pracownicy Mainfreight Special Services zorganizowali dostawę maoryskiego kajaka wojennego, który był elementem październikowych uroczystości upamiętniających setną rocznicę bitwy z I wojny światowej pod Passchendaele w Belgii.
Zbudowaniem i odtworzeniem maoryskiej łodzi zajął się już w 2000 roku Tamahou Temara z nowozelandzkiej organizacji – Toi Māori Aotearoa, której celem jest promowanie maoryskiej kultury, sztuki oraz tworzących ją artystów. Maorysi (oryginalnie Māori) to autochtoniczna grupa etniczna Nowej Zelandii, są potomkami Polinezyjczyków z wysp wschodniej części Oceanu Spokojnego. Już w X wieku jako pierwsi ludzie dotarli do brzegów Wyspy Południowej, nazywając ją „krajem białej chmury” (to jedna z dwóch wysp Nowej Zelandii). Maorysi zajmowali się uprawą roślin, hodowlą i rybołówstwem, zasłynęli z wojowniczości i uzdolnień artystycznych. W XIX wieku zostali podbici przez Brytyjczyków i od tego momentu ich kultura zaczęła się zmieniać, przyjmując wpływy europejskie.
– Wystąpienie na międzynarodowym forum to niezwykła okazja dla promowania kultury Maorysów. Kajak został przetransportowany na miejsce uroczystości przez firmę Mainfreight z Nowej Zelandii, a Belgowie mieli okazję przekonać się jak to jest być prawdziwym Maorysem – powiedział Tamahou Temara z Toi Māori Aotearoa. Wraz z kajakiem, do Belgii przyjechało również ośmiu doświadczonych maoryskich wioślarzy z Nowej Zelandii, którzy stanowili załogę „Te Hono ki Aotearoa” – bo tak nazwano ten nietypowy kajak. Podczas uroczystości wraz z nimi wiosłowali członkowie Njord Royal Rowing Club z Leiden w Holandii.
– Do tego zadania wybraliśmy doświadczonych wioślarzy. Wzięcie udziału w międzynarodowych obchodach upamiętniających ważne wydarzenie historyczne to okazja do zaprezentowania całemu światu maoryskiej kultury i wierzeń – mówił Tamahou Temara z Toi Māori Aotearoa.
Po uroczystościach, maoryski kajak „Te Hono ki Aotearoa” stał się częścią ekspozycji Museum Volkenkunde w Leiden w Holandii.
– Od czasu swojego powstania w roku 2000, ta maoryska łódź nie tylko przyczyniła się do zacieśnienia stosunków pomiędzy Nową Zelandią i Holandią w zakresie wspólnej historii, ale również przyczyniła się do propagowania wydarzeń kulturalnych związanych z maoryskimi i nowozelandzkimi tradycjami w Europie – podkreślał Tamahou Temara z Toi Māori Aotearoa.