WARSZAWA: 08:50 | LONDYN 06:50 | NEW YORK 01:50 | TOKIO 15:50

Spotkanie ministra z przedstawicielami rybaków

Dodano: 18 wrz 2017, 22:37

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się z właścicielami kutrów i rybakami w Jastarni. W spotkaniu uczestniczyli również: Janusz Wrona dyrektor Departamentu Rybołówstwa, Tyberiusz Narkowicz burmistrz Jastarni oraz Tomasz Tereszkiewicz. dyrektor Departamentu Wsparcia Rybactwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Minister odznaczył 11 rybaków i armatorów odznaką honorową Zasłużony Pracownik Morza za wieloletnią służbę polskiemu rybołówstwu.
Głównym tematem rozmów był rozwój polskiego rybołówstwa w świetle zmniejszanych przez Komisję Europejską kwot połowowych. Minister podkreślił, że należy wesprzeć rybołówstwo przybrzeżne, które wymaga przede wszystkim wsparcia finansowego z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020. Przedstawił również stanowisko Polski w sprawie planowanego przez KE zamknięcia połowów węgorza. Polska, podobnie jak 26 innych krajów członkowskich sprzeciwia się zakazowi połowu tego gatunku.
W drodze na spotkanie w Jastarni, minister odwiedził gospodarstwo pstrągowe w Dąbiu k. Bytowa, gdzie produkowana jest ikra ryb łososiowatych na potrzeby akwakultury pstrągowej zgodnie z najnowszymi technologiami produkcji. Przy tej okazji przedstawiono konieczność dofinansowania tej działalności w celu przyspieszenia prac genetycznych, co pozwoli gospodarstwu Dąbie osiągnąć najwyższe standardy europejskie.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ