WARSZAWA: 20:00 | LONDYN 18:00 | NEW YORK 13:00 | TOKIO 03:00

„Stary” dotarł do Narwiku!

Dodano: 25 cze 2015, 15:02

24 czerwca br. załoga jachtu „Stary”, pod dowództwem kapitana Macieja Krzeptowskiego dotarła do Narwiku.
To właśnie tu załoga jachtu „Stary” spotka się z Konsulem Honorowym Rzeczpospolitej Polskiej w Tromso oraz burmistrzem miasta Narwik, złoży kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Hakvik, gdzie pobrana zostanie również do urny ziemia z pola bitwy, która następnie zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanym. Ponadto, szczecińscy żeglarze odwiedzą miejscowe Muzeum Wojny, w którym spotkają się z dyrektorem tej placówki by wręczyć mu tabliczkę pamiątkową „Narwik 1957”, która jest kopią tej zamontowanej w dniu wypłynięcia w szczecińskiej Alei Żeglarzy.
26 czerwca młodzi podróżnicy wyruszą w dalszą podróż na Atlantyk. Najpierw we fiordzie Rombaken koło Narwiku zostanie zwodowany wieniec (w miejscu zatopienia ORP GROM). Następnie żeglarze popłyną w kierunku przylądka Nordkapp, północnego krańca Europy, by dalej pożeglować po Oceanie Arktycznym, w kierunku Wyspy Niedźwiedziej, Archipelagu Svalbard oraz Bieguna Północnego.
Wyprawa Narwik 2015 jest rejsem edukacyjnym zorganizowanym w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.
Młodzi żeglarze ze Szczecina wyruszyli śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”,które w 1957 roku popłynęły ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu jachty, po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczyły koło polarne. W 2015 roku mija 58 lat od tego niezwykłego rejsu.
Wyprawę prowadzi kapitan – Maciej Krzeptowski, który dowodził młodzieżową Wyprawą Islandia 2009. Załoga żegluje na jachcie „Stary” z Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie. Tym samym, na którym polscy żeglarze odbyli znane rejsy oceaniczne, między innymi wokół Ameryki Południowej (Cape Horn Antarctica 2002-2003), dookoła Ameryki Północnej przez Przejście Północno-Zachodnie (QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006-2007) i dookoła Islandii (Wyprawa Islandia 2009).
DSC05896