WARSZAWA: 20:42 | LONDYN 18:42 | NEW YORK 13:42 | TOKIO 03:42

„Starym” do Narwiku i na Spitsbergen- Pożegnanie nad Odrą

Dodano: 31 maj 2015, 19:15

Dwa tygodnie temu na Bulwarze Piastowskim nad Odrą, w szczecińskiej Alei Żeglarzy, odsłonięte zostały trzy pamiątkowe tablice i pomnik niezapomnianego Ludomira – Ludka – Mączki, a w sobotę 30 maja br. miała tam miejsce podobna żeglarska podniosła uroczystość i to podwójna.
Najpierw nastąpiło bowiem odsłonięcie kolejnej tablicy, upamiętniającej pierwsze w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczenie Północnego Kręgu Polarnego przez dwa szkunery – „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”, które dokonały tego w 1957 roku, inaugurując pierwsze po II wojnie światowej pozabałtyckie rejsy polskich żeglarzy. Popłynęły dla pobrania ziemi z pola Bitwy o Narwik z 1940 roku, i uczczenia poległych tam żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Teraz śladem tych historycznych żaglowców płynie szczecińska młodzież, w ramach Wyprawy „Narwik’2015”, na jachcie „Stary”, z kapitanem Maciejem Krzeptowskim i właśnie w drugiej części uroczystości odbyło się gorące ich pożegnanie.
Tablicę, ufundowaną przez Zachodniopomorski Związek Żeglarski, odsłonił – po wystąpieniach zastępcy prezydenta miasta Michała Przepiery i prezesa ZZŻ Zbigniewa Zalewskiego – wzruszony uczestnik tej historycznej wyprawy z 1957 roku, profesor Zygmunt Chełkowski, żeglarz i emerytowany naukowiec szczecińskiej Wyższej Szkoły Rolniczej. Kopia tablicy – przekazana kapitanowi przez prezesa ZZŻ – popłynie z młodzieżą do Narwiku, trafi do tamtejszego muzeum Bitwy o Narwik 1940…
Dalej – już przy burcie „Starego” – kapitan złożył meldunek o gotowości jachtu i załogi do wyruszenia w rejs, po czym otrzymał od prezydenta miasta banderę Szczecina, z życzeniami pomyślnego rejsu. Bandery poszły w górę, następnie z serdecznymi życzeniami i kolejnymi upominkami – do przekazania w Narwiku i na Spitsbergenie – wystapili goście i sponsorzy wyprawy, m.in. przedstawiciele YKP Szczecin, PŻM, ubezpieczyciela jachtu firmy UNIQA (ufundowali kamizelki ratunkowe dla całej załogi), Hotelu Radisson, kina „Pionier”, i inni. Były też przygotowane przez uczniów listy poczty butelkowej, które w trakcie rejsu zostaną powierzone prądom Północnego Atlantyku. Pamiątkowe zdjęcia, rodzinne pożegnania i runda honorowa „Starego” – w gali banderowej, na tle Wałów Chrobrego – zakończyły uroczystość…
Przypomnę, że Wyprawa „Narwik 2015” to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin – pierwszą była Wyprawa „Islandia’2009” – obie wsparte przez władze miast i licznych przyjaciół i sponsorów. Tegoroczna wpisuje się dodatkowo w 75-lecie Bitwy o Narwik, a także w 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, oraz 20-lecie Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej. Będzie to równocześnie pierwsza edycja programu – „Szczecin – miasto, gdzie zaczynają się wielkie wyprawy”, takie jak te pierwsze pionierskie, takie jak dwie wcześniejsze wyprawy jachtu „Stary” wokół obu Ameryk, jak „Islandia 2009”, takie jak obecna. Tak się złożyło, że także w sobotę ruszył na Północny Atlantyk, dla odmiany na Wyspy Owcze, drugi zasłużony jacht szczecińskiego JK AZS – s/y „Gaudeamus”. Oba są już na Bałtyku i płyną dalej.
W Alei Żeglarzy pozostały tablice – „Islandia 2009” i „Narwik 2015”.
Pomyślnych wiatrów, dla wszystkich żeglarzy…
Tekst zdjęcia: Wiesław Seidler
9-Narwik 2015
8-Narwik 2015
7-Narwik 2015