WARSZAWA: 03:52 | LONDYN 01:52 | NEW YORK 20:52 | TOKIO 10:52

Statek zbudowany w Stoczni Szczecińskiej podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji

Dodano: 18 lis 2022, 20:51

Zbudowany w Stoczni Szczecińskiej rosyjski okręt „Admirał Władimirski” operujący na Morzu Północnym podejrzewany jest o prowadzenie działań rozpoznawczych i zbieranie informacji o aktywności brytyjskich sił zbrojnych.


Fot. mil.ru

„Admirał Władimirski” to jednostka określana jako okręt oceanograficzny (ang. Expeditionary Oceanographic Ship) służąca do badania dna morskiego. Statek, którego budowa rozpoczęła się 1 grudnia 1973 roku został przekazany do eksploatacji dopiero 31 maja 1975 roku, a więc półtora roku od położenia stępki.
Była to trzecia jednostka projektu 852. W sumie w Szczecinie powstało 6 tego typu statków budowanych w dwóch seriach.
W momencie budowy były to największe statki oceanograficzne na świecie. Pomimo tego, że statki określane były jako jednostki badawcze, ich odbiorcą było Ministerstwo Obrony ZSRR. Ostatni statek Rosjanie odebrali w lipcu 1979 roku.
Projekt statków z serii 852 powstał w gdańskim biurze projektowym, w Szczecinie ich budowę nadzorował późniejszy wieloletni dyrektor stoczni, Zenon Grabowski.


Fot. mil.ru

Wojskowi podejrzewają, że Rosja pod pozorem działalności naukowej wykorzystuje statki badawcze do działań szpiegowskich.
Tak mogło być również w przypadku zbudowanego 47 lat temu w Stoczni Szczecińskiej „Admirała Władimirskiego”. Podczas wieloletniej eksploatacji, „sprzęt badawczy” został z pewnością zmodernizowany, a później wymieniony na bardziej nowoczesny.
Jednostki projektu 852 miały 147,8 m długości, 18,60 m szerokości, zanurzenie 6,39 m i mogły rozwijać prędkość 20 węzłów.
Stocznia Szczecińska miała dość bogate doświadczenie w budowie jednostek specjalnych. W Szczecinie powstawały między innymi szkolne okręty rakietowe typu „Smolny”, pływające elektrownie i statki szpitalne. W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku zbudowano także nowoczesny okręt desantowy.
Planowano dalszy rozwój produkcji specjalnej przeznaczonej dla wojska, ale zmiana sytuacji politycznej i gospodarczej na świecie, której następstwem był rozpad ZSRR zweryfikowała te plany i w późniejszych latach stocznia w Szczecinie budowała już wyłącznie statki służące do żeglugi komercyjnej.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-05-26

1 EUR - 4,5242 1 USD - 4,2156
1 CHF - 4,6634 1 GBP - 5,2074

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin