WARSZAWA: 19:06 | LONDYN 17:06 | NEW YORK 12:06 | TOKIO 02:06

Stena: Szwecja musi podjąć więcej kroków niż podatek tonażowy

Dodano: 06 wrz 2015, 20:56

Stena posiada 12 statków pływających pod szwedzką banderą. Liczba ta może wzrosnąć w związku z nowym podatkiem tonażowym w tym kraju. Armator ma nadzieję, że rząd przyczyni się do umocnienia sektora żeglugi morskiej.
Informacja, że w Szwecji zostanie wprowadzony podatek tonażowy była niecierpliwie oczekiwana przez największych armatorów w kraju. Szwecja jest jednym z ostatnich krajów w Europie, która zdecydowała się wprowadzić ten podatek. Według przedstawicieli Stena Line, wprowadzenie systemu podatku tonażowego jest niezbędne do „utrzymania przy życiu” sektora morskiego i przyciągnięcia nowych firm do kraju.
Stena Group, która prowadzi szeroko pojętą działalność żeglugową, zwłaszcza dysponując tankowcami i promami, jest obecnie przewoźnikiem z największą liczbą jednostek pływających pod szwedzką banderą. Claes Berglund – przedstawiciel Stena AB uważa, że decyzja o wprowadzeniu podatku tonażowego, obecnie nie będzie miała bezpośredniego wpływu na to, pod jaką flagą będą pływać statki należące do operatora, jednakże w przyszłości może to zwiększyć szansę na posiadanie większej ilości statków pływających pod szwedzką banderą.
Wprowadzenie nowego systemu podatkowego jest kluczowym elementem, choć Claes Berglund uważa, że szwedzki rząd będzie musiał dokonać większych zmian, niż tylko wprowadzenie podatku tonażowego, aby naprawdę odnieść sukces w budowaniu silnego sektora morskiego. Dlatego Stena jest zadowolona z zaprezentowanej przez rząd nowej strategii morskiej i oczekuje dalszych przedsięwzięć, licząc, że doprowadzi to do szybkiego rozwoju.
Prace nad szwedzkim systemem podatku tonażowego są prowadzone od 2008 roku, kiedy stowarzyszenie szwedzkich armatorów, jako pierwsze zwróciło uwagę polityków na tę kwestię. We wtorek szwedzka minister infrastruktury Anna Johansson ogłosiła wprowadzenie podatku tonażowego od połowy przyszłego roku. System będzie podobny do tych, które obowiązują w Norwegii i Danii.
Komisja Europejska musi teraz zatwierdzić szwedzki system podatku tonażowego, dlatego wejdzie on w życie najwcześniej od 1 lipca 2016 roku.
Przed ogłoszeniem podatku tonażowego, w ubiegłym tygodniu, szwedzki rząd przedstawił plan morskiej strategii dla Szwecji, która skupi się na żegludze, ochronie środowiska oraz pracownikach zatrudnionych w sektorze morskim.
5a7d852b_20215010518_23f693654e_z
Źródło: promy24.com

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin