WARSZAWA: 12:14 | LONDYN 10:14 | NEW YORK 05:14 | TOKIO 19:14

Stępka pod nowy ro-pax dla Finnlines

Dodano: 04 kw. 2022, 9:39

Należący do Grimaldi Group armator Finnlines buduje dwa statki typu ro-pax. Stępkę pod pierwszą jednostkę „Finnsirius” położono 1 kwietnia.
„Finnsirius” i jego siostrzany statek „Finncanopus” będą operować na trasie Finlandia–Szwecja, po której Finnlines pływa od 1997 roku. Portami zawinięcia będą Naantali w kontynentalnej części Finlandii, Långnäs na Wyspach Alandzkich i Kapellskär w Szwecji.
Nowe jednostki będą mogły pomieścić około 300 ciężarówek, 200 samochodów osobowych i 1100 pasażerów.
-Chociaż przechodzimy na wyższy poziom usług, główny nacisk położono na zrównoważony rozwój. Na całym statku uwzględniono ekologiczne wartości, od wytwarzania energii po zarządzanie oświetleniem. Zasilanie lądowe i akumulatory o dużej pojemności to przykłady tego, jak eliminujemy lokalne emisje – mówi Emanuele Grimaldi, dyrektor generalny Finnlines.
Stępka pod drugą jednostkę „Finncanopus” zostanie położona w sierpniu. Budowa tych jednostek jest częścią programu o wartości 500 milionów euro, który obejmuje również trzy hybrydowe statki typu ro-ro. Oczekuje się, że statki typu ro-pax zostaną dostarczone jesienią 2023 r., natomiast statki typu ro-ro wejdą do eksploatacji jeszcze w tym roku.