WARSZAWA: 05:41 | LONDYN 03:41 | NEW YORK 22:41 | TOKIO 12:41

Stocznia Szczecińska z połączeniem kolejowym

Dodano: 19 kw. 2018, 0:01

Stocznia Szczecin w kwietniu ponownie będzie miała połączenie z siecią kolejową. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą remont torów od Szczecina Niebuszewo do stoczni. Przywrócone połączenie kolejowe zwiększy możliwości przemysłu i pozytywnie wpłynie na rozwój transportu kolejowego.
Dzięki pracom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Stocznia Szczecin odzyska, zawieszone w 2008 r. połączenie z siecią kolejową. Do zakładu koleją dojadą potrzebne materiały. Zwiększą się możliwości produkcyjne stoczni.
Remont połączenia za prawie milion zł od stacji Szczecin Niebuszewo do bocznicy Stoczni Szczecin rozpoczął się w 2016 r. a zakończy w kwietniu br. Wymieniono m.in. uszkodzone szyny, podkłady, uzupełniono tłuczeń. Oczyszczono teren z drzew i krzewów. Tor oraz rozjazdy zostały wyregulowane i wypoziomowane.
Zadbano o bezpieczeństwo – przygotowano przejazd kolejowo – drogowy. Ułożone zostały nowe płyty przejazdowe i wyasfaltowane podjazdy. Remont za blisko mln zł był finansowany ze środków PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Roboty wykonywał Zakład Robót Komunikacyjnych DOM z Poznania.

Szybciej i wygodniej także do portów

Ponad 600 mln zł planują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na poprawę kolejowego dostępu do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Inwestycja jest elementem wartego ponad 4 mld złotych programu poprawy dostępu kolejowego do Morza Bałtyckiego. Zarządca infrastruktury jest w trakcie realizacji umowy na opracowanie dokumentacji projektowej. Projekt finansowany jest z CEF.
Efektem prac będzie sprawniejsza obsługa towarów w portach, możliwość wjazdu cięższych i dłuższych składów. Budowa obejmie stację Szczecin Port Centralny i Świnoujście – infrastrukturę kolejową w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz terminal kontenerowy Ostrów Grabowski i niektóre tory Portu Handlowego Świnoujście będące w zarządzie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Program portowy ma być zrealizowany do 2020 roku. Obejmuje on porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu oraz modernizację trasy Bydgoszcz – Trójmiasto.
Dzięki realizowanym i przygotowywanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A inwestycjom – remontom szlaków towarowych, dojazdów do portów i stoczni – polepszy się stan infrastruktury dla przewoźników towarowych. Wzmocniona zostanie efektywność transportu kolejowego, jako ekologicznego i konkurencyjnego środka przewozu towarów.

Źródło: PKP PLK

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2022-12-08

1 EUR - 4,6976 1 USD - 4,4760
1 CHF - 4,7496 1 GBP - 5,4484

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin