WARSZAWA: 23:42 | LONDYN 21:42 | NEW YORK 16:42 | TOKIO 06:42

Święto Akademii Morskiej w Gdyni

Dodano: 04 gru 2015, 9:26

17 czerwca 1920 roku rozkazem gen. Józefa Leśniewskiego w Tczewie została powołana do życia Szkoła Morska. Pierwsze zajęcia zostały jednak przesunięte z tego powodu, że przyjęci do szkoły słuchacze po egzaminach wstępnych wyruszyli na front, by bronić młodą Ojczyznę przed nawałą bolszewicką. Późną więc jesienią, kiedy wszyscy powrócili w chwale do domów, mogły rozpocząć się zajęcia i dla uczczenia tego faktu postanowiono, by dzień 8 grudnia ogłosić po wsze czasy Świętem Szkoły. Obchody kończył uroczysty obiad, podczas którego głównym daniem była pieczona gęś. Natomiast młodzież bawiła się na balu do białego rana, otrzymując od ówczesnego biskupa stosowną dyspensę adwentową. Tradycję kontynuowano także po II wojnie światowej, a obecne obchody, na które Rektor i Senat AMG zapraszają „pracowników, studentów, doktorantów i absolwentów uczelni”, zaplanowano w sposób następujący:

07.12.2015  (poniedziałek)

18.00 Msza Św. z okazji 95-tej rocznicy Polskiego Szkolnictwa Morskiego w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów uczelni, koncelebrowana przez JE Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia –  Katedra Archidiecezjalna w Gdańsku-Oliwie.
19.00 Występ Chóru Akademii Morskiej w Gdyni oraz koncert organowy w wykonaniu Karola Hilla (Archikatedra w Gdański – Oliwie)

08.12.2015 (wtorek)

08.00 Uroczyste podniesienie bandery  (przed budynkiem głównym AMG, ul. Morska 83)
08.30 Spotkanie z autorami filmów i książek związanych z historią uczelni (klub „Bukszpryt”)
promocja książek dr inż. Andrzeja Perepeczki pt. „Łamacze blokad” oraz „Od  Napoleona  do De Gaulle’a” (klub „Bukszpryt”)
11.00 Wernisaż wystawy medali pt. „Polskie Szkolnictwo Morskie w medalierstwie – Marynarka handlowa”  (hol przed Rektoratem)
11.30 Uroczyste otwarte posiedzenie Senatu AMG  (aula  im. T. Meissnera, ul. Morska 83)
Wystąpienie JM Rektora AMG prof. zw. dr hab. Piotra Jędrzejowicza
Wręczenie  odznaczeń państwowych i resortowych  pracownikom uczelni
Wręczenie medali pamiątkowych z okazji 95-lecia szkolnictwa morskiego w Polsce
Nagrody JM Rektora dla wybitnych studentów
Wręczenie  najlepszym absolwentom AMG „Medali Absolwenta”
Premiera filmu dokumentalnego Michała Dąbrowskiego pt. „Wierni banderze 1920-2015”
14.45 Apel  Pamięci  (przed budynkiem głównym AMG, ul. Morska 83)
AMG3
AMG_4