WARSZAWA: 04:45 | LONDYN 02:45 | NEW YORK 21:45 | TOKIO 11:45

Święto Morza 2015 w Trójmieście

Dodano: 19 cze 2015, 8:31

Salut armatni, który w samo południe w sobotę 20 czerwca odda okręt-muzeum „Błyskawica”, zainauguruje w Gdyni Święto Morza 2015, nawiązujące do tradycji z okresu międzywojennego. Potem na placu przy okręcie prezydent Gdyni przekaże królowi mórz Neptunowi symboliczne klucze do miasta, a na morzu zostanie złożony wieniec pamięci poległych ludzi morza. Następnie w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Michałowi Sumińskiemu – wybitnemu podróżnikowi i jachtowemu kapitanowi żeglugi wielkiej, który szerzej znany był wielu Polakom… z mediów, przez lata bowiem prowadził telewizyjny program „Zwierzyniec”, kierując zarazem w Polskim Radiu redakcją Dla tych co na morzu.
Tegoroczna – trzecia z kolei edycja Święta Morza obfitować ma w 32 różnego rodzaju imprezy, które trwać będą do ostatniej niedzieli czerwca. W najbliższą sobotę i w niedzielę w terminalu promowym w Gdyni wszyscy chętni będą mogli zwiedzać prom „Stena Line”, a przy Nabrzeżu Pomorskim – żaglowiec Akademii Morskiej „Dar Młodzieży”. We wtorek 23 czerwca biała fregata udaje się w swój kolejny w tym roku rejs szkoleniowy do Szczecina i Kielu ze 122 studentami Wydziału Nawigacyjnego. Natomiast z okazji 15-lecia statku szkolnego „Horyzont II” w gmachu Akademii zaplanowano prelekcję i wystawę, a następnie przy Nabrzeżu Pomorskim pożegnanie statku, udającego się w 35. rejs na Spitsbergen.
Prócz zwiedzania m.in. jachtu „Empatia Polska”, Muzeum Miasta Gdyni, wystaw prac malarskich czy trofeów polskich żeglarzy, słuchania koncertów szant lub zespołów Marynarki Wojennej, oglądania ćwiczeń antyterrorystycznych z udziałem promu „Stena Line” oraz pokazów ratowników z gdyńskiego WOPR-u – amatorzy żeglarstwa będą mogli również popływać jachtami po Zatoce Gdańskiej, jakie udostępni Pomorski Związek Żeglarski.
24 czerwca w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiona zostanie msza św. w intencji ludzi morza, którą celebrować będzie ks. Edward Pracz Koordynator Regionalnego Apostolstwa Ludzi Morza dla Europy. Natomiast w sobotę 27 czerwca z portów i przystani na Półwyspie Helskim do puckiej fary wyruszy tradycyjna Morska Pielgrzymka Rybaków na odpust św. Apostołów Piotra i Pawła.
W ostatnią niedzielę czerwca świętuje tradycyjnie Marynarka Wojenna, która udostępni do zwiedzania okręty z 3 Flotylli i swoje muzeum. Zaplanowała też szereg innych atrakcji, jak festyn w plenerze, nurkowanie w basenie pokazowym w strojach historycznych i współczesnych oraz pokazy filmów: „Artylerzysta z „Wichra” i „Pod biało-czerwoną banderą”. Kilka dni wcześniej na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się także regaty o puchar Marynarki Wojennej.
Dar Pomorza przy Skwerze Kościuszki
Tekst i fot. (ls)