WARSZAWA: 19:46 | LONDYN 17:46 | NEW YORK 12:46 | TOKIO 02:46

Święto Morza w BCT

Dodano: 11 cze 2015, 19:02

Wprawdzie główne uroczystości tegorocznego Święta Morza w Gdyni odbywać się będą od 20 czerwca, ale już w sobotę 13 czerwca zostaną one zainaugurowane Dniem Otwartym Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego BCT. To już po raz trzeci terminal otwiera bramy dla zwiedzających, ale po raz pierwszy szereg atrakcji zostało przygotowanych okazji Dnia Niepodległości Republiki Filipin wspólnie z Ambasadą tego kraju w Polsce. BCT bowiem od 2003 roku jest zarządzane przez Międzynarodowego Operatora Terminali Kontenerowych (ICTSI), którego siedziba mieści się na Filipinach. Gdyński BCT jest jednym z 11- tego rodzaju terminali zarządzanych przez ICTSI na świecie, m.in. w Brazylii, Indonezji, Chinach i Bahrajnie. W ubiegłym roku BCT przeładowano ponad 475 tys. TEU, czyli tylko o ok. 200 tys. mniej od rekordowego roku 2007.
Jak powiedział Michał Kużajczyk kierownik ds. marketingu BCT, intencją organizatorów jest przekształcenie Dnia Otwartego w piknik rodzinny, na który przygotowano szereg atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Przede wszystkim można będzie zwiedzić sam terminal i obejrzeć pokazy sprzętu używanego w terminalu, a także operacje przeładunkowe i działania służb portowych: Służby Celnej i Portowej Straży Pożarnej. Chętni mogą zobaczyć z bliska, a nawet wejść do kabiny dźwigów samobieżnych, reachstackerów, ciągników terminalowych czy wozów strażackich. „Zaplanowaliśmy również możliwość odwiedzenia pokładów największych holowników, pracujących w Porcie Gdynia, a także krótkich przejażdżek po porcie niewielkim statkiem białej floty, który będzie kursować co godzinę ” – mówi Michał Kużajczyk.
Niezwykle atrakcyjnie zapowiadają się prezentacje przygotowane przez Ambasadę Filipin, które mają na celu przybliżenie kultury, tradycji i …kuchni tego kraju. Dzieci będą mogły wziąć udział w grach i zabawach, jakimi bawią się ich filipińscy rówieśnicy, a wszyscy – bez względu na wiek – mogą skosztować filipińskich przekąsek i słodyczy oraz obejrzeć egzotyczne dla nas tańce w wykonaniu filipińskich artystów.
Organizatorzy pomyśleli również o niezmotoryzowanych, którym  zapewniają przejazd bezpłatnym autobusem linii 4F, odjeżdżającym ze Skweru Kościuszki (przystanek PARK RADY EUROPY na ulicy Jana Pawła II) i kursującym co godzinę.
BCT_MSC Charleston_2
BCT_MSC Charleston_1