WARSZAWA: 21:40 | LONDYN 19:40 | NEW YORK 14:40 | TOKIO 04:40

Święto Niepodległości na Wybrzeżu

Dodano: 07 lis 2015, 19:50

We wtorek i w środę 10 i 11 listopada społeczeństwo wschodniego Wybrzeża także będzie uczestniczyć w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W kościołach odbędą się uroczyste Msze św. w intencji ojczyzny, a pod pomnikami i tablicami poświęconymi założonym Polakom złożone zostaną wieńce i kwiaty. Głównym jednak akcentem w Gdańsku i Gdyni będą Parady Niepodległości, czyli przemarsz ulicami mieszkańców miast w radosnym pochodzie. Marynarze z 3. Flotylli Okrętów  wystawią posterunki honorowe, złożą kwiaty w miejscach pamięci, asystować będą w nabożeństwach oraz wspólnie z mieszkańcami wezmą udział w Gdyńskiej Paradzie Niepodległości.
W Gdyni już w przeddzień Święta o godz.17.00 przedstawiciele społeczeństwa miasta, złożą kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a o 17.30 odbędzie się uroczysty „Capstrzyk Niepodległości”, czyli przemarsz ulicami: Al. Piłsudskiego, ul. Świętojańską do Skweru Kościuszki , gdzie pod Płytą Pomnika Marynarza Polskiego nastąpi złożenie kwiatów.
11 listopada o godz. 8.00 na okrętach 3. Flotylli Okrętów zacumowanych w Porcie Wojennym na Oksywiu podniesiona zostanie wielka gala banderowa. O 09.30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu odprawiona zostanie Msza Św. dziękczynna w intencji Ojczyzny, po której w części historycznej cmentarza Marynarki Wojennej złożone zostaną wiązanki kwiatów. Natomiast o 10.00 w Kościele Najświętszej Marii Panny ul. Świętojańskiej rozpocznie się uroczysta Msza Św., po której o 12-tej ruszy Gdyńska Parada Niepodległości: Placem Konstytucji, ul. 10 lutego do Skweru Kościuszki. Tam przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki odbędą się uroczystości, m.in. odczytanie rozkazu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, salut armatni 21 wystrzałów z pokładu ORP „Błyskawica” , przemówienia władz lokalnych i składanie wiązanek kwiatów. Uroczystości zakończy defilada Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
Natomiast w Gdańsku początek uroczystości zaplanowano o godz. 9.55, kiedy to pod tablicą Józefa Piłsudskiego nastąpi składanie kwiatów, krótkie przemówienie wojewody pomorskiego, po czym z Targu Rybnego na Targ Drzewny ruszy Parada Niepodległości. Ulicami miasta przejdą m.in. żołnierze, oddziały konne, także husaria, przejadą pojazdy specjalne i motocykle. Nie zabraknie postaci historycznych, w tym Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz grup w stylizowanych strojach z okresu odzyskania niepodległości, a wszędzie dominować mają biało-czerwone barwy. Na Targu Drzewnym pod pomnikiem Jana III Sobieskiego przewidziano przegrupowanie pododdziałów, złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Gdańsk, odegranie hymnu państwowego i składanie wiązanek. Następnie uczestnicy Parady w luźnym szyku przejdą do Bazyliki Mariackiej, gdzie w samo południe odbędzie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego, ks. abp Leszka Sławoja Głódzia.
wodowanie 083

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin