WARSZAWA: 13:27 | LONDYN 11:27 | NEW YORK 06:27 | TOKIO 20:27

Święto Szkoły 2016 w Akademii Morskiej w Szczecinie. Nowa siedziba Wydziału Mechanicznego

Dodano: 06 maj 2016, 22:29

Po raz kolejny Akademia Morska w Szczecinie obchodzi Święto Szkoły – obchody odbędą się
w najbliższą środę – 11 maja. Oprócz tradycyjnego uroczystego posiedzenie Senatu uczelni, wręczenia statuetki Wilka Morskiego 2016 oraz nagrody na najaktywniejszego studenta, odbędzie się prezentacja nowej siedziby Wydziału Mechanicznego.

Program uroczystości

godz. 8.00
Akademia Morska w Szczecinie, budynek główny przy Wałach Chrobrego 1-2
Uroczyste podniesienie bandery przed gmachem głównym uczelni

godz. 11.00-12.30
Wydział Mechaniczny, UWAGA! – ul. Willowa 2 (wyremontowany budynek po lewej stronie)
Uroczyste posiedzenie Senatu uczelni:
występ Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch,
wykład okolicznościowy – prezentacja i historia Wydziału Mechanicznego:
dr hab. inż. Zbigniew Matuszak, dziekan Wydziału Mechanicznego
wręczenie statuetki „Wilk Morski 2016”,
wręczenie nagrody dla najaktywniejszego studenta Akademii Morskiej w Szczecinie
zwiedzanie wyremontowanego obiektu – sal wykładowych i laboratoriów przy ul. Willowej – OTWARTE DLA MEDIÓW

Tradycyjnym punktem obchodów Święta Szkoły będzie „Międzywydziałowy Wielobój Pływacki o Puchar Rektora” – godz.13.30, na pływalni Akademii Morskiej w Szczecinie (ul. Starzyńskiego 9a).
Wśród zaproszonych gości są władze miasta – Prezydent Piotr Krzystek, przedstawiciele branży morskiej oraz szkół wyższych.

Projekt „Willowa”,
czyli nowa siedziba Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie

W grudniu 2014 r. Akademia Morska w Szczecinie zakupiła w drodze bezprzetargowej od Gminy Miasto Szczecin nieruchomość po dawnym Zespole Szkół Technicznych i Morskich przy ul. Willowej
w Szczecinie. Główne obiekty znajdujące się na działce to przedwojenny budynek dydaktyczny, budynek dydaktyczno-warsztatowy i sala sportowa. Przejęte obiekty były w złym stanie technicznym
i wymagały dostosowania do potrzeb uczelni. Na poszczególne budynki opracowano wielobranżowe dokumentacje projektowe, do których realizacji przystąpiono już w 2014 r. – powstały przestronne
i odremontowane sale dydaktyczne i pracownie dla studentów oraz pomieszczenia dla nauczycieli akademickich.
Prace budowlane rozpoczęto na początku 2015 roku od budynku dydaktyczno-warsztatowego nr 1 (na wszystkich kondygnacjach). Przeprowadzono gruntowne prace rozbiórkowe, wyburzono ściany, zbito tynki. W piwnicy skuto i częściowo pogłębiono posadzki (o ok. 70 cm), zyskując w ten sposób nowe, pełnowymiarowe pomieszczenia. Zdemontowane zostały także stare instalacje i stolarka.
Kolejnym etapem była kompletna modernizacja dachu, wymiana stolarki wewnętrznej i zewnętrznej (wstawiono całkowicie nową stolarkę drzwiową i częściowo – okienną), wykonanie sufitów podwieszanych, wykonanie nowoczesnego węzła c.o., przyłącza wodnego oraz wewnętrznych instalacji elektrycznych, wodociągowo-kanalizacyjnych, wentylacji mechanicznej i bezpieczeństwa pożarowego. Całkowicie wyremontowano toalety i łazienki, wygospodarowano także miejsca na prysznice. Budynek został wyposażony w innowacyjną infrastrukturę teletechniczną i serwerownię skomunikowaną światłowodem o długości ponad 3 km z budynkiem głównym AM przy Wałach Chrobrego.
Ostatnim etapem były prace wykończeniowe pomieszczeń dydaktycznych, biurowych, sanitarnych
i ciągów komunikacyjnych.
Zajęcia na początku roku 2016 studenci Wydziału Mechanicznego rozpoczęli już w nowym, zmodernizowanym budynku.
Całkowita powierzchnia wyremontowanego budynku (razem z otwartym w październiku ubiegłego roku Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska) liczy ponad 3 500 m. kw. Koszt remontu jednego metra kwadratowego wyniósł około 2 tys. zł. A to dopiero półmetek. Na remont czeka jeszcze drugi budynek dydaktyczny i pozostałe obiekty – w najbliższych latach Akademia Morska w Szczecinie planuje przystąpić do prac modernizacyjnych w budynku dydaktycznym nr 2.
PICT0009-120x100
Fot. Wojciech Sobecki