WARSZAWA: 03:26 | LONDYN 01:26 | NEW YORK 20:26 | TOKIO 10:26

„Szare Szeregi” – najnowszy statek we flocie Polskiej Żeglugi Morskiej

Dodano: 17 lip 2017, 8:29

Polska Żegluga Morska odebrała z chińskiej stoczni Yangfan masowiec „Szare Szeregi”. Jednostka o nośności 39 tys. DWT ma 180 metrów długości i 30 metrów szerokości.
Statek wyposażony jest w cztery dźwigi i przeznaczony do przewozu takich ładunków jak zboża, nawozy sztuczne, rudy metali, węgiel i wyroby stalowe.
W pierwszy rejs najnowszy statek PŻM wyruszył z Chin przez porty Korei i Japonii, gdzie załaduje wyroby stalowe, przez Pacyfik do portów meksykańskich.
– Odbiór „Szarych Szeregów” to nie tylko czterdzieści nowych miejsc pracy dla dwóch załóg, ale jest to także zahamowanie niekorzystnego trendu redukcji floty–mówi Krzysztof Gogol z Polskiej Żeglugi Morskiej.
Obecnie w skład floty PŻM wchodzi 55 jednostek, ale armator jest zdecydowany odebrać kolejnych 15 statków, które zostały zamówione w latach poprzednich, ale ich odbiory ze stoczni zostały wstrzymane ze względu na trudności finansowe armatora.
Warto przypomnieć, że we flocie szczecińskiego armatora pływał już statek o nazwie „Szare Szeregi”. Był to jeden z serii sześciu masowców zbudowanych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w duńskiej stoczni Burmeister&Wain. W roku 2014 po ponad 20 latach eksploatacji statek został zezłomowany w Pakistanie, a teraz w pierwszy rejs wyruszyły nowe „Szare Szeregi”.

Fot. materiały PŻM

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-09-27

1 EUR - 4,6065 1 USD - 4,3622
1 CHF - 4,7590 1 GBP - 5,2997

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin