WARSZAWA: 22:05 | LONDYN 20:05 | NEW YORK 15:05 | TOKIO 05:05

Szczecin: jachty Hansa 303 szansą dla żeglarzy z niepełnosprawnością

Dodano: 12 gru 2019, 7:09

W Centrum Żeglarskim w Szczecinie trzy jachty posłużą w najbliższym sezonie młodym żeglarzom, zmagającym się z niepełnosprawnością do aktywnego treningu i nauki żeglarstwa. Sprzęt, który trafił do Centrum Żeglarskiego otworzy przed nimi nowe horyzonty i da szansę na aktywne uprawianie sportu. To pierwszy tego typu projekt w województwie zachodniopomorskim, a zakup jachtów jest pierwszym krokiem ku jego realizacji.
– Na jachtach może żeglować jedna lub dwie osoby, a konstrukcja i obsługa jest tak pomyślana, że łodzie posiadając ciężki miecz są niewywracalne. Załoga, obsługując jacht, nie zmienia siedzącej pozycji, a ster oraz wszystkie linki regulacji są w zasięgu rąk. Warto wspomnieć, że właśnie na takich jachtach odbywają się Mistrzostwa Świata i Europy dla osób z niepełnosprawnością – mówił podczas konferencji Artur Burdziej, koordynator sportu w Centrum Żeglarskim.
Jachtami można żeglować zarówno w pojedynkę jak też – kiedy niepełnosprawność na to nie pozwala – z partnerem bardziej pełnosprawnym. Jacht sterowany jest za pomocą joysticka, bom jest wysoko ustawiony, przez co wyklucza zagrożenie uderzeniem.

– To będzie nowa forma rekonwalescencji intelektualnej i ruchowej dla osób z niepełnosprawnością, do tej pory niedostępna w zamkniętych salach ćwiczeń. Zamieniamy wózek na łódkę, przed którą nie ma żadnych barier architektonicznych. Poszerzamy swoje horyzonty, które nie tylko opierają się na tym, że idziemy do szkoły, do domu i do szpitala, ale mamy możliwość uczestniczyć w regatach żeglarskich we wszystkich portach świata – mówił podczas konferencji neurochirurg dr n. med. Marek Lickendorf, opiekun nowo powstającej sekcji dla osób z niepełnosprawnością.
Projekt jest realizowany przez Centrum Żeglarskie i Fundację Anioły lubią Żywioły. Idea projektu zrodziła się na Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Dziecięcej Szpitala „Zdroje” i została zainicjowana przez dzieci tam hospitalizowane, ich rodziców i lekarzy. Będą oni współtworzyć w przyszłym sezonie żeglarskim tę wyjątkową reprezentację. Nabór do sekcji rozpocznie się w najbliższym sezonie żeglarskim.

smartcapture

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin