WARSZAWA: 14:17 | LONDYN 12:17 | NEW YORK 07:17 | TOKIO 21:17

Szczecin: jackety z drugiego kontraktu ST3Offshore będą transportowane do klienta

Dodano: 19 lut 2018, 18:42

W Szczecinie trwa załadunek pierwszego z gotowych fundamentów kratownicowych dla Orsted (ex DONG Energy). Operacja przebiega pomyślnie – na barce zostały już posadowione dwa z trzech jacektów. Jeśli pogoda pozwoli, wszystkie trzy konstrukcje powinny być gotowe do transportu w połowie tygodnia.
Fundamenty kratownicowe (ang. jacket) są produkowane w ramach drugiego kontraktu realizowanego przez ST3Offshore dla duńskiego koncernu energetycznego. Projekt zakłada produkcję 20 konstrukcji oraz montaż osprzętu – m.in. wyposażenia w elementy elektryki. Produkowane w Szczecinie jackety montowane będą na morskiej farmie Borkum Riffgrund 2 na Morzu Północnym.
– Operacja załadunku jest przedsięwzięciem trudnym zarówno pod względem organizacyjnym, jak i logistycznym – mówi Adam Kowalski, wiceprezes zarządu ST3Offshore sp. o.o. – Przy pracach załadunkowych wykorzystywana jest nasza 120-metrowa suwnica i to, co jest jej zaletą – wysokość – wymaga od nas jednocześnie niezwykłej odpowiedzialności i przestrzegania warunków bezpieczeństwa w pracach na wysokościach, często zależnych od pogody. Przy dużych wiatrach, mgle i słabej widoczności prace na wysokościach nie mogą być prowadzone.
Prace załadunkowe rozpoczęły się 14 lutego. Zakończenie ich w połowie tygodnia będzie bardzo dobrym wynikiem, tym bardziej, że jest to pierwszy załadunek takich konstrukcji. Posadowienie każdej z nich powinno zająć ok. dwóch dni.
Fundamenty transportowane będą barkami czarterowanymi z Norwegii. Popłyną do Cuxhaven, gdzie połączone zostaną z elementami, tzw. bucketami (ang. ‘bucket’ to kubeł, wiadro, puszka – w tym wypadku chodzi o konstrukcje przypominające kesony – stalowe lub żelbetowe konstrukcje ze szczelnymi ścianami i otwartym dnem, stosowane m.in. przy budowie filarów mostów; taki typ fundamentów montowany jest na piaszczystym dnie). Cała konstrukcja mierzy 60 metrów.
Na placu składowym ST3Offshore stoją gotowe kolejne konstrukcje kratownicowe. Każda z nich musi otrzymać specjalny certyfikat Biura Veritas, by uzyskać zgodę na załadunek, transport i dostawę do klienta. Najprawdopodobniej jeszcze w lutym zielone światło dostaną następne trzy jackety.

ST3 Offshore sp. z o.o.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-23

1 EUR - 4,3326 1 USD - 4,0050
1 CHF - 4,5427 1 GBP - 5,0691

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin