WARSZAWA: 15:06 | LONDYN 13:06 | NEW YORK 08:06 | TOKIO 22:06

Szczecin: pamiątkowa tablica poświęcona „Kapitanowi kapitanów”

Dodano: 12 lis 2020, 12:31

W 130. rocznicę urodzin Konstantego Maciejewicza na ścianie budynku, w którym kiedyś znajdowała się Państwowa Szkoła Morska w Szczecinie przy ul. Piastów 19 (obecnie budynek należy do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego) odsłonięto tablicę upamiętniającą postać „Kapitana kapitanów”. Konstanty Maciejewicz był dyrektorem szkoły, w której kształcili się młodzi adepci morza. Wielu z nich nosiło później kapitańskie mundury.
Konstanty Maciejewicz urodził się w roku 1890 w Niemirowie na Podolu. Ukończył Korpus Kadetów w Połtawie, a następnie zdał egzamin do Morskiego Korpusu w Petersburgu. Służył między innymi na okrętach podwodnych. 20 września 1920 otrzymał dyplom kapitana żeglugi wielkiej.
W 1921 roku wrócił do Polski, rok później rozpoczął pracę wykładowcy w szkole morskiej w Tczewie. Był ostatnim komendantem szkolnego żaglowca „Lwów” i pierwszym komendantem „Daru Pomorza”, na którym odbył rejs dookoła świata (1934/1935). Był to pierwszy wokółziemski rejs polskiej jednostki handlowej.

Czas okupacji spędził na terenie Generalnego Gubernatorstwa jako robotnik budowlany i tartaczny.
Do Szczecina przyjechał w 1947 roku, aby zorganizować Państwową Szkołę Morską. Był jej dyrektorem do roku 1953. Później pracował w szczecińskim oddziale Polskiego Rejestru Statków jako inspektor. W listopadzie 1962 przeszedł na emeryturę, pozostał jednak nadal doradcą w PRS, ławnikiem w Szczecińskiej Izbie Morskiej, przewodniczącym komisji egzaminacyjnej PSM. „Kapitan kapitanów” zmarł 25 listopada 1972 roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w kwaterze zasłużonych.
Pamiątkową tablicę odsłonili wychowankowie kapitana Maciejewicza: kapitanowie żeglugi wielkiej Wiktor Czapp i Zbigniew Sak.

Fot. Wojciech Sobecki