WARSZAWA: 08:37 | LONDYN 06:37 | NEW YORK 01:37 | TOKIO 15:37

Szczecin: uroczyste położenie stępki pod budowę promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Dodano: 23 cze 2017, 13:07

Dzień 23 czerwca 2017 roku z pewnością przejdzie do historii polskiego przemysłu okrętowego. To własnie tego dnia w obecności wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy na terenie Stoczni Szczecińskiej na pochylni Wulkan uroczyście położono stępkę pod budowę promu typu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
Jednostka oznaczona stoczniowym symbolem budowy B 145 -I/01 będzie miała 202,4 m długości i 30,8 m szerokości, zanurzenie projektowe 6,3 m osiągnie prędkość 18 węzłów. Prom pomieści na swoim pokładzie siedemdziesięcioosobową załogę oraz 400 pasażerów.
Budowa promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest jednym z kluczowych elementów rządowego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Celem planu jest między innymi budowa w polskich stoczniach wysoce specjalistycznych jednostek oraz podniesienie konkurencyjności krajowych operatorów promowych.
Położenie stępki pod budowę promu samochodowo-pasażerskiego to początek przedsięwzięcia o istotnym znaczeniu gospodarczym, ale także symbolicznym. To świadectwo, że nasze dążenia do odbudowy sektora morskiego przekształcają się w rzeczywistość -napisał w liście do uczestników uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda.
O konieczności odbudowy przemysłu stoczniowego w Szczecinie mówił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, który przeprosił stoczniowców za zniszczenie majątku stoczni i likwidację miejsc pracy. Wicemarszałek podkreślił, że teraz przemysł stoczniowy w Szczecinie odradza się, a jego rozwój będzie kontynuowany.
-Chciałbym was, stoczniowcy za lata upokorzeń i zniszczenie stoczni- przeprosić. Na szczęście do Szczecina wróciła produkcja okrętowa. Politycy to, co mieli do wykonania już zrobili, teraz wszystko stoczniowcy w waszych rękach. Jestem przekonany, że dacie radę- powiedział Joachim Brudziński.
O aspektach gospodarczych i finansowych związanych z budową promu, ale także z odbudową przemysłu stoczniowego w naszym kraju mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. Wicepremier stwierdził, że jedną z przyczyn upadku sektora stoczniowego w Polsce był brak rozwiązań systemowych, wspierających branżę budowy statków. Teraz, zdaniem wicepremiera, takie rozwiązania się pojawiają. Mateusz Morawiecki mówił również o konkurencji na globalnym rynku stoczniowym i o szansach dla naszych stoczni na tym trudnym międzynarodowym rynku.
-Oczywiście, że jest konkurencja dalekowschodnia, zdajemy sobie sprawę z konkurencji chińskiej, ale przecież stocznie europejskie pokazały, że można poradzić sobie na tym trudnym rynku. Odbudowa stoczni to jedna z kluczowych części planu reindustrializacji polskiej gospodarki-powiedział Mateusz Morawiecki.
Podczas uroczystości do pierwszej sekcji nowego promu symbolicznie przybito nitami pamiątkową tabliczkę z nazwą stoczni, symbolem statku B 145 -I/01 oraz datą położenia stępki. Uczestnicy uroczystości już dziś zapraszali na uroczystość wodowania nowej jednostki.



Fot. Wojciech Sobecki