WARSZAWA: 02:42 | LONDYN 00:42 | NEW YORK 19:42 | TOKIO 09:42

Szczecin żegna uczestników Światowych Dni Morza

Dodano: 15 cze 2018, 19:54

Przez trzy dni uczestnicy odbywających się w Szczecinie Światowych Dni Morza rozmawiali o najważniejszych sprawach związanych z rozwojem gospodarki morskiej. W ostatnim dniu odbyła się sesja plenarna, podczas której rozmawiano o przyszłości morskiego rynku pracy. Jest to temat niezwykle istotny dla gospodarki morskiej w sytuacji, gdy coraz częściej mówi się o przyszłości żeglugi w kontekście autonomicznych statków bezzałogowych.
Mówił o tym w środę Dimitrios Dalaklis, profesor World Maritime University, który stwierdził, że „w dobie cyfrowej rewolucji zmienia się pojęcie statku. Dotychczas żyliśmy w rzeczywistości, w której statek kojarzył nam się między innymi z pracującą na nim załogą. Tak już nie jest, bowiem do eksploatacji wchodzą statki bezzałogowe, więc nasze dotychczasowe rozumienie słowa statek musi ulegać modyfikacji”
Jak w tej sytuacji będzie się rozwijał rynek pracy na morzu? Jakie wyzwania stoją przed armatorami? między innymi na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy ostatniej sesji plenarnej.
Ostatnią częścią obchodów Światowych Dni Morza była prezentacja potencjału polskiej gospodarki morskiej przedstawiona przez Pawła Jakubowskiego prezesa Polskiego LNG. Prezes omówił możliwości rozwoju terminala LNG w Świnoujściu i korzyści, jakie mogą wynikać z tego procesu dla gospodarki morskiej.
Podczas ceremonii zamknięcia Światowych Dni Morza podpisano list intencyjny o współpracy Akademii Morskiej w Gdyni i administracji morskiej Kolumbii-gospodarza przyszłorocznych Światowych Dni Morza. Dokument podpisali: Rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski i wiceadmirał Mario German Rodriguez Viera.

– W imieniu całej społeczności morskiej chciałbym na ręce ministra Marka Gróbarczyka złożyć wyrazy wdzięczności za zaproszenie nas i organizację wspaniałego spotkania w Szczecinie-powiedział na zakończenie Światowych Dni Morza, Sekretarz Generalny IMO, Kitack Lim.
– Bardzo dziękuję Sekretarzowi IMO za zaufanie i powierzenie nam organizacji tegorocznych Światowych dni Morza. Jestem pewien, że wyjedziecie ze Szczecina z przekonaniem, że Polska to państwo gościnne, szeroko otwarte na współpracę z ogromnym morskim potencjałem. Jestem przekonany, że obecność w Szczecinie licznych delegacji zagranicznych, przyniesie nam w przyszłości wymierne efekty współpracy -powiedział żegnając gości, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.

Zgodnie z tradycją IMO minister Marek Gróbarczyk przekazał flagę Światowych Dni Morza przedstawicielowi Kolumbii, która będzie gospodarzem wydarzenia w 2019 roku.

Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin