WARSZAWA: 11:54 | LONDYN 09:54 | NEW YORK 04:54 | TOKIO 18:54

Szczecińska Politechnika Morska rozpoczęła nowy rok akademicki (galeria zdjęć)

Dodano: 30 wrz 2023, 18:12

Politechnika Morska w Szczecinie rozpoczęła nowy rok akademicki. Na pierwszym roku rozpocznie ponad tysiąc osób. Każdy z pięciu wydziałów uczelni odnotował wzrost liczby kandydatów na studia. Największym zainteresowaniem przyszłych studentów cieszyły się: nawigacja, logistyka oraz informatyka.
– Wybierając Politechnikę Morską w Szczecinie dokonaliście dobrego wyboru – wybraliście uczelnię, która cieszy się renomą w kraju i zagranicą. Przed Wami też owiane legendami studenckie życie. Życzę Wam, byście wybierali z niego to, co najlepsze i najbardziej wartościowe. Nie zawsze będzie łatwo, czasami będzie Was to kosztowało wiele trudu i wyrzeczeń. Uczcie się, studiujcie, nie zapominając oczywiście o niezbędnym odpoczynku i rozrywce. Życzę Wam, by studia były czasem, do którego będziecie z przyjemnością wracać pamięcią w swoim już dorosłym życiu. Dołączacie dzisiaj do wielkiej morskiej rodziny. Witajcie na pokładzie – mówił podczas inauguracji rektor Politechniki Morskiej, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka.
Akademią Morska w Szczecinie otrzymała rangę Politechniki Morskiej w ubiegłym roku. W kwietniu 2022 roku roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Podniesiony do miana politechniki status uczelni podkreśli techniczny charakter kierunków kształcenia i szeroki zakres prowadzonych badań.
– Politechnika Morska to niezwykła uczelnia, która dokonała ogromnego skoku w ostatnich latach. Ważnym aspektem była zmiana z Akademii na Politechnikę, co dało szansę rozwoju wielu branżom. Wspieramy i nadal będziemy wspierać Politechnikę. Najistotniejszy rozwój wiążemy z morską energetyką wiatrową. Jest to jedyny ośrodek, który przygotowuje osoby do pracy w tej branży. To z Pomorza Zachodniego rozpocznie się ekspansja na Morze Bałtyckie – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Marek Gróbarczyk.
Niezwykle ważnym momentem dla nowych studentów była immatrykulacja. Po ślubowaniu, JM Rektor PM oficjalnie otworzył rok akademicki, a Chór Politechniki Morskiej odśpiewał Gaudeamus. Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na wręczenie odznaczeń i listów gratulacyjnych. W tym roku JM Rektor PM Wojciech Ślączka otrzymał nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej. Odznaczeniami resortowymi wyróżniono zasłużonych pracowników, a listami gratulacyjnymi i stypendiami – studentów.
Ważnym punktem uroczystości były także promocje habilitacyjne i doktorskie oraz ślubowanie doktorantów.
Politechnika Morska podąża za zmianami w rynku pracy. Stąd wynikała decyzja o otwarciu nowych kierunków, takich jak inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe oraz automatyka i robotyka. W sumie na szczecińskiej uczelni morskiej studiuje obecnie ponad 3 tysiące studentów.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin