Dodano: 10 lip 2016, 6:44
Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Krzysztof Kozłowski, podsekretarz stanu w tym resorcie zakończyli trzydniową wizytę w Islandii.
Goście z Polski zwiedzali stocznie, fermy i przetwórnie ryb, przedsiębiorstwa produkujące specjalistyczny sprzęt dla branży rybnej. Zostali przejęci przez gospodarzy Uniwersytetu w Akureyri. Była również okazja do rozmów z przedstawicielami armatorów kutrów rybackich.
W Instytucie badań nad żywnością i biotechnologią Matis doszło do podpisania przez ministrów obu krajów listu intencyjnego o współpracy w obszarze rybołówstwa, hodowli ryb, biotechnologii, przemysłu stoczniowego i handlu. Sygnatariusze listu wyraziliw ten sposób chęć współdziałania na rzecz rozwoju poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.
Rybołówstwo to naturalne pole współpracy między Polską i Islandią – podkreślił Marek Gróbarczyk.
Polscy ministrowie zwrócili uwagę na potencjał islandzkiego przemysłu rybnego i jakość islandzkich produktów rybnych wyrażając nadzieję, że na rozpoczynającej się współpracy skorzystają przedstawiciele branży przetwórczej w naszym kraju.
Spotkanie z islandzkimi armatorami rybackimi było okazją do przybliżenia polskiej branży, zaznaczenia jakości usług świadczonych przez naszych przedsiębiorców tego sektora. Było też okazją do przedstawienia perspektyw przemysłu stoczniowego, jakie otwiera przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i przyjęta właśnie po trzecim czytaniu przez parlament ustawa stoczniowa.
Islandia jest krajem wyspiarskim, a jej gospodarka jest oparta na rybołówstwie i szeroko pojętej branży rybnej. Stąd tematyka wizyty oscylowała przede wszystkim wokół problematyki rybołówstwa, ale także wspomnianego przemysłu stoczniowego. Tych obszarów dotyczyły m.in. rozmowy z Gunnarem Bragi Sveinssonem, ministrem rybołówstwa i rolnictwa z Ministerstwa Przemysłu i Innowacji Republiki Islandzkiej.
Przypomnijmy, iż wizyta w Islandii była następstwem spotkania ministra Marka Gróbarczyka z Gunnarem Snorri Gunnarssonem, ambasadorem Islandii na początku br.Już wtedy obie strony podkreśliły potrzebę wzmacniania dobrych relacji Polski i Islandii oraz zacieśniania współpracy w obszarach związanych z szeroko rozumianą gospodarką morską.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ