WARSZAWA: 21:23 | LONDYN 19:23 | NEW YORK 14:23 | TOKIO 04:23

Szwecja wprowadza tymczasową kontrolę na granicy

Dodano: 13 lis 2015, 9:07

W związku z niespokojną sytuacją w Europie, związaną z niekontrolowanym przepływem imigrantów, kolejny kraj zdecydował się na przywrócenie kontroli granicznych. O swojej decyzji poinformowała Szwecja. Nie pozostanie ona oczywiście bez wpływu na branżę promową.
12 listopada, od godziny 12:00, wszystkie osoby, które przybywają do Szwecji promami z Danii albo Niemiec, poddawane będą tzw. kontroli imigracyjnej, które w szwedzkich terminalach promowych prowadzić będzie policja. Na razie zasada ta będzie funkcjonować przez 10 dni, ale możliwe jest wydłużenie jej obowiązywania.
O konieczności posiadania przy sobie odpowiednich dokumentów poinformowała m.in. Stena Line. Pasażerowie przybywający do Szwecji ze wskazanych kierunków powinny legitymować się potwierdzającym tożsamość dokumentem spełniającym unijne wytyczne. Osoby, które pochodzą spoza Unii Europejskiej, powinny posiadać ważną wizę. O przekroczenie granicy mogą ubiegać się też osoby, które chcą ubiegać się o azyl w Szwecji, jeśli spełnią odpowiednie kryteria. Pasażerowie, którzy nie będą mieli przy sobie odpowiednich dokumentów bądź nie spełnią wymagań, nie będą mogli przekroczyć granicy.
Wprowadzenie kontroli granicznych w Szwecji spowodowane jest kilkoma czynnikami. Wśród nich wymieniana jest obawa szwedzkich władz o bezpieczeństwo wewnętrzne kraju w związku z gigantycznym napływem imigrantów oraz uchodźców. Wskazano też, że spora część takich osób po prostu „znika” po przybyciu do Szwecji. Wyrażono też troskę o bezpieczeństwo dzieci pozbawionych opieki dorosłych. Znikają one masowo w niewyjaśnionych okolicznościach.
Szwedzkie władze spodziewają się, że w tym roku do kraju może trafić ok. 190 tysięcy uchodźców. Liczba ludności w Szwecji to ok. 10 milionów.
2448909041eb1b59b4b28c16cb918292_M
Źródło: PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin