WARSZAWA: 14:02 | LONDYN 12:02 | NEW YORK 07:02 | TOKIO 21:02

Szyper z promilami, bez dokumentów przez morską granicę

Dodano: 04 kw. 2016, 23:10

Nietrzeźwy szyper za sterem łodzi rybackiej, brak wymaganych świadectw i przekraczanie granicy państwowej na morzu bez dokumentów – to nieprawidłowości stwierdzone w sobotę przez Straż Graniczną w kołobrzeskim porcie oraz na morzu terytorialnym.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu pełniący służbę w morskim przejściu granicznym zdecydowali o sprawdzeniu trzeźwości załogi kołobrzeskiej łodzi rybackiej. Jednostka powróciła do portu z rejsu przekraczającego trzy dni. Okazało się, że sterujący łodzią 46-letni szyper miał ponad 2,3 prom. alkoholu. Strażnicy graniczni nie zezwolili mężczyźnie na dalsze prowadzenie jednostki, która zacumowała w miejscu postoju. Z uwagi na właściwość dalsze czynności w tej sprawie prowadzić będzie Policja. Za popełnione przestępstwo szyprowi grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Niezależnie od odpowiedzialności karnej z uwagi na naruszenie przepisów ustawy o bezpieczeństwie morskim Straż Graniczna o zdarzeniu powiadomi administrację morską w Słupsku.
Brak dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy państwowej na morzu stwierdzili strażnicy graniczni u dwóch spośród 21 wędkarzy z jednostki rekreacyjno-wędkarskiej. Kontrolę przeprowadzili w darłowskim porcie zaraz po tym, jak jednostka powróciła z rejsu powyżej 12 mil morskich. Mężczyzn ukarano mandatami.
Załoga jednostki pływającej SG-046 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej podczas patrolowania morza terytorialnego skontrolowała osiem łodzi i kutrów rybackich. Na jednym z nich funkcjonariusze stwierdzili, że 61-letni członek załogi nie ma książeczki żeglarskiej oraz wymaganego zintegrowanego świadectwa kursu STCW. Straż Graniczna zwróci się do administracji morskiej o wszczęcie postępowania administracyjnego w tej sprawie.
fot_mosg_595_314
Morski Oddział Straży Granicznej

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-03-23

1 EUR - 4,6817 1 USD - 4,3011
1 CHF - 4,6970 1 GBP - 5,2966

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin