WARSZAWA: 11:31 | LONDYN 09:31 | NEW YORK 04:31 | TOKIO 18:31

Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow 2015 -Złoty Dzwon dla Pętli Żuławskiej

Dodano: 24 lis 2015, 8:36

Zakończyły się XVII Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow 2015 w Łodzi, na których można było zapoznać się z nowinkami i aktualnymi trendami świata żeglarskiego. Podczas targów przyznane zostały nagrody, w tym specjalna nagroda Polskiego Związku Żeglarskiego „Złoty Dzwon”. W tym roku zostali nią wyróżnieni marszałkowie województwa pomorskiego i warmińsko – mazurskiego.
Podczas tegorocznych targów swoją ofertę zaprezentowały 203 firmy m.in. z Belgii, Chorwacji, Grecji, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Ukrainy i Włoch. Zobaczyć można było 126 jednostek pływających – w tym jachty żaglowe i motorowe, jednostki typu houseboat, łodzie wędkarskie, skutery, kajaki, pontony oraz wyposażenie, silniki, elektronikę, nawigację, odzież i środki bezpieczeństwa. Nie zabrakło również propozycji dotyczących rejsów, czarterów, ubezpieczeń i usług portowych. Na targach można było zapoznać się również z ofertą Pętli Żuławskiej i polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 (MDW E70).
Nagroda „Złoty Dzwon” Polskiego Związku Żeglarskiego jest przyznawana od ponad 16 lat.
W poprzednich latach otrzymali ją między innymi Krzysztof Olejnik, redaktor naczelny miesięcznika „Wiatr”, stocznie Janmor, Gunther Yacht, Stocznia Jachtowa Sułkowski, firma Sail-Service z Gdańska, oraz żeglarz Michał Korneszczuk.
W tym roku Kapituła w składzie Jerzy Iwaszkiewicz (przewodniczący), Zbigniew Kania, Zbigniew Stosio, Stefan Heinrich postanowiła nagrodzić Złotym Dzwonem Pętlę Żuławską – 303 km drogi wodnej – za ideę i realizację rozwoju turystyki wodnej w obszarze delty Wisły i Zalewu Wiślanego.
Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. W ramach Pętli Żuławskiej funkcjonuje sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych, które powstały w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”. Projekt realizowany był przez partnerów samorządowych z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Warto zaznaczyć, że Pętla Żuławska to także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy).
Oprócz szlaków wodnych zgromadzonych wokół delty Wisły i infrastruktury dla turysty wodnego, Pętla Żuławska łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych. To obszar niezwykle bogaty w unikatowe w skali kraju obiekty historyczne: zamki gotyckie czy domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone czy śluzy. Obszar Pętli Żuławskiej to bez wątpienia miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody.
Pętla Żuł_3
Pętl_Żuł_1
Pętla_Żuł_2