WARSZAWA: 23:55 | LONDYN 21:55 | NEW YORK 16:55 | TOKIO 06:55

Tchórzewski: Pływający terminal LNG może powstać w Zatoce Gdańskiej

Dodano: 22 lip 2016, 9:32

– Analizowana jest możliwość rozbudowy istniejącego terminala LNG w Świnoujściu, a także budowa nowego pływającego terminala LNG w nowej lokalizacji – wstępnie wskazanej w rejonie Zatoki Gdańskiej – napisał w odpowiedzi na interpelację poselską minister energii, Krzysztof Tchórzewski.
Szef resortu energii odniósł się do interpelacji posłanki .Nowoczesnej, Moniki Rosy. Na pytanie o inwestycje Rządu w zakresie m.in. gazociągów przesyłowych i budowy nowego terminala LNG, Krzysztof Tchórzewski odparł, iż priorytetem jest bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski poprzez budowę tzw. Bramy Północnej.
„Realizacja [Bramy Północnej] zapewni Polsce dostęp do nowych źródeł dostaw gazu z norweskiego szelfu kontynentalnego. Plany obejmują budowę gazociągu międzysystemowego łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii (gazociąg Baltic Pipe), rozbudowę duńskiego systemu przesyłowego oraz budowę infrastruktury łączącej złoża zlokalizowane na norweskim szelfie kontynentalnym z duńska siecią przesyłową. Równolegle analizowana jest możliwość rozbudowy istniejącego terminala LNG w Świnoujściu, a także budowa nowego pływającego terminala LNG (jednostka FSRU – Floating and Storage Regasification Unit) w nowej lokalizacji – wstępnie wskazanej w rejonie Zatoki Gdańskiej” – czytamy w odpowiedzi Tchórzewskiego.
Na razie nie są znane koszty inwestycji. Ich opracowanie, zgodnie z pismem ministra Tchórzewskiego, będzie możliwe do omówienia po „zdefiniowaniu katalogu niezbędnych działań inwestycyjnych”. Szef resortu zapowiedział, że kolejna aktualizacja planu rozwoju zostanie przekazana do uzgodnienia przez Prezesa URE najpóźniej w pierwszym kwartale 2017 roku. W trakcie przygotowania są także harmonogramy inwestycji.
Wiadomo jednak, że realizacja projektów polskiego systemu przesyłowego finansowana będzie ze środków własnych Gaz-Systemu, przy współudziale środków z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF).
ri-logo-default

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2022-10-03

1 EUR - 4,8272 1 USD - 4,9207
1 CHF - 4,9806 1 GBP - 5,5155

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin