Dodano: 04 sty 2016, 21:10
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., Polskie LNG S.A oraz PGNiG SA rozpoczną w czwartek 7 stycznia 2016 r. testy odbioru gazu ziemnego z Terminalu LNG w Świnoujściu do krajowego systemu przesyłowego.
Na podstawie umowy podpisanej pomiędzy Polskim LNG S.A. a PGNiG SA gaz ziemny zakupiony do rozruchu Terminalu LNG będzie wprowadzony do systemu przesyłowego przez PGNiG SA.
Parametry gazu LNG, który został dostarczony do Terminalu LNG w Świnoujściu i po regazyfikacji zostanie wprowadzony do systemu przesyłowego to:
Metan – 93,02%
Etan – 6,32%
Propan – 0,10%
Azot – 0,56%
Przypomnijmy, że pierwszy statek ze skroplonym gazem zawinął do Świnoujścia 11 grudnia ubiegłego roku. Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited. Gazowiec Al-Nuaman, dostarczył do świnoujskiego terminalu 210 tys. m sześc. gazu. Terminal LNG w Świnoujściu został zaprojektowany do odbioru, regazyfikacji i dostarczania nawet 5 mld m sześc. gazu rocznie do polskiej sieci przesyłowej. Na terminal składa się nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże, które umożliwia rozładowanie metanowców o ładowności od 120 tys. m sześc. LNG (w przypadku statków konwencjonalnych) do 217 tys. m sześc. (w przypadku statków typu Q-flex), dwa kriogeniczne zbiorniki gazu (każdy o pojemności 160 tys. m sześc.), instalacje do regazyfikacji oraz rurociąg o długości 85 km łączący terminal z polską siecią gazową. Terminal LNG w Świnoujściu jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej.
WS