WARSZAWA: 12:35 | LONDYN 10:35 | NEW YORK 05:35 | TOKIO 19:35

To był dobry sezon wycieczkowców w polskich portach

Dodano: 08 paź 2017, 20:41

Zakończył się tegoroczny sezon zawinięć pełnomorskich wycieczkowców w polskich portach. Do naszych portów zawitało w sumie ponad 100 pełnomorskich cruiserów przywożąc na swoich pokładach kilkadziesiąt tysięcy pasażerów.
Ponad dwukrotny wzrost w Gdańsku.
Najwięcej statków pasażerskich-63 odwiedziło port w Gdańsku. To ponad dwa razy więcej niż w latach poprzednich. W przyszłym roku cruiserów ma być jeszcze więcej. W związku z takim rozwojem sytuacji, władze portu zamierzają w ramach budowy Portu Centralnego zlokalizować terminal umożliwiający przyjmowanie większych jednostek pasażerskich, niż jest to możliwe obecnie. Rozpoczęcie inwestycji zaplanowano na 2020 rok.
Na pokładach morskich cruiserów do Gdańska przybywają turyści między innymi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Włoch i USA. Podczas pobytu w Gdańsku pasażerowie zwiedzają Gdańsk i okoliczne atrakcje, m.in. zamek w Malborku, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Stutthof oraz Muzeum II Wojny Światowej.
-Do Portu Gdańsk zawinęło w tym roku ponad dwa razy więcej wycieczkowców niż w latach ubiegłych. Ostatnia z awizowanych jednostek– 64.–zawinie do Gdańska 29 grudnia. W sezonie 2018 spodziewamy się jednak kolejnego rekordu. Będziemy wspierać ten trend-planujemy m.in. rozwijać infrastrukturę portu właśnie pod kątem obsługi turystów. W planach, w ramach budowy Portu Centralnego, chcielibyśmy zlokalizować terminal, umożliwiający prowadzenie odpraw zagranicznych i awizację jeszcze większych niż dotychczas jednostek. Chcemy wykorzystać walory turystyczne regionu oraz gdańskie lotnisko, aby uczynić Port Gdańsk jeszcze bardziej atrakcyjnym. Inwestycja otworzy z pewnością nowe możliwości biznesowe dla podmiotów kooperujących na terenie portu–mówi Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
Wizyty statków wycieczkowych to nie tylko prestiż dla portu, ale także realne korzyści finansowe. W roku 2017 r. gdański port odnotował ponad 1 mln zł przychodu, którego źródłem była obsługa statków wycieczkowych. W tym roku sezon wycieczkowców zakończy się w gdańskim porcie bardzo nietypowo, bowiem ostatnia jednostka wejdzie do portu 29 grudnia br. Będzie to pływająca pod banderą maltańską Saga Sapphire.
Rekordzista w Gdyni.
Od maja do września bieżącego roku statki pasażerskie odwiedziły Gdynię 41 razy, przywożąc niemal 90-tysięcy  pasażerów. Tegoroczny sezon rozpoczął się 14 maja br. wizytą MSC „Magnifica”, a zakończył 6 września br., zawinięciem „Costa Pacifica”.
W czerwcu Gdynię odwiedził jeden z największych wycieczkowców świata „Norwegian Getaway”. Statek o długości 325 metrów przywiózł prawie 4 tys. pasażerów. Poprzedni rekord należał do jednostki „Celebrity Eclipse”, której długość wynosi 317 metrów.
Ciekawie w Szczecinie.
5 czerwca przy nabrzeżu Polskim szczecińskiego portu zacumował pierwszy z czterech pełnomorskich wycieczkowców, które w tym sezonie odwiedziły Szczecin. Była to „Astoria”- najstarszy, 71-letni! wycieczkowiec, który wciąż pływa po morzach i oceanach świata.
„Astoria” ma 160 metrów długości, 21 metrów szerokości i może jednorazowo zabrać na pokład ponad 550 pasażerów. Statek pływa pod banderą portugalską. Ostatnim z czterech wycieczkowców, który odwiedził Szczecin był Seven Seas Navigator. Na pokładzie przybyło około 500 pasażerów.
Seven Seas Navigator to luksusowy wycieczkowiec zbudowany w 1999 roku.
Pasażerowie mają do dyspozycji SPA, restauracje, bary, kasyno oraz pole do gry w minigolfa i ścieżkę do joggingu.
W 2004 roku statek służył jako plan zdjęciowy do amerykańskiej produkcji „Po zachodzie słońca” z Pierce’m Brosnanem i Salmą Hayek.
Polska staje się coraz bardziej interesującym miejscem dla uczestników morskich podróży o czym świadczy coraz większa liczba zawinięć wycieczkowców do naszych portów.
Nasza oferta turystyczna jest coraz bardziej atrakcyjna, a inwestycje w portach otwierają możliwości przyjęcia w kolejnych latach jeszcze większej liczby cruiserów.


Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-26

1 EUR - 4,3117 1 USD - 3,9776
1 CHF - 4,5208 1 GBP - 5,0435

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin