WARSZAWA: 03:36 | LONDYN 01:36 | NEW YORK 20:36 | TOKIO 10:36

To jest dobry czas dla gdańskiego portu

Dodano: 12 cze 2015, 16:31

Z Dorotą Raben, prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, rozmawia Wojciech Sobecki

Zbliżamy się do końca pierwszego półrocza bieżącego roku. Jakie to było półrocze dla gdańskiego portu?

– Od kilku lat trwa dobra passa gdańskiego portu i takie było również pierwsze półrocze 2015 roku. Mówiąc te słowa mam na myśli nie tylko przeładunki, które były rekordowe w ostatnich dwóch latach, gdyż o kolejnych wynikach będzie można powiedzieć dokładnie dopiero na końcu roku, ale oceniam działalność portu jako całości w obszarze inwestycyjnym i finansowym. Z tej perspektywy był to dobry dla nas czas. Natomiast z pewnością już dziś możemy powiedzieć, że będzie to rok ważny dla portu ze względu na prowadzone inwestycje zarówno przez Zarząd Portu jak i przez firmy operatorskie.

Polskie porty zmieniają się bardzo dynamicznie między innymi dzięki inwestycjom. Jak wygląda ten aspekt działalności w porcie Gdańsk?

– Od dłuższego czasu przeżywamy prawdziwy boom inwestycyjny. Niedawno rozpoczęła się budowa DCT 2, dzięki tej inwestycji już w przyszłym roku zdolność przeładunkowa w zakresie kontenerów w gdańskim porcie wzrośnie dwukrotnie. Powstaje bardzo ważna baza PERN. W Naftoporcie powstało nowe stanowisko do obsługi statków, które niedługo zostanie przekazane do eksploatacji. Na zapleczu DCT powstanie nowoczesna chłodnia firmy PAGO. Wkrótce będziemy pogłębiać tor wodny w porcie wewnętrznym. Ponadto prowadzimy bieżące remonty i modernizacje infrastruktury – to wszystko sprawia, że port staje się nowocześniejszy i coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów, z czego bardzo się cieszymy.

Coraz głośniej mówi się o powstaniu w Gdańsku „portu zewnętrznego”…

– To będzie kolejna wielka inwestycja nie tylko dla Gdańska czy Pomorza, ale dla całego kraju. Inwestycja jest przyszłościowa, nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, określana jest mianem „portu zewnętrznego” i to będzie zupełnie nowa jakość w naszej gospodarce. Jako Zarząd Portu musimy przygotować port na rozwój i projekt tego przedsięwzięcia, tak , aby spełniał on oczekiwania przyszłych inwestorów. Obecnie prowadzimy analizy związane z tą inwestycją, w następnym etapie opracujemy koncepcję, a kolejnym krokiem będzie przygotowanie założeń projektowych dla „portu zewnętrznego”.

Jak będzie wyglądał gdański port za kilka lat?

– Będziemy rozwijać to, co jest wielką zaletą gdańskiego portu: uniwersalność i różnorodność. Chcemy, aby w naszym porcie znalazło się miejsce dla możliwie jak największej liczby firm, dla których port jest miejscem prowadzenia biznesu. Oczywiście każdy port ma swoją specyfikę i pewne obszary, w których się specjalizuje, ale naszą ambicją jest, aby te specjalizacje były w naszym porcie możliwie jak najszersze. Budujemy infrastrukturę, tworzymy warunki rozwoju i otwieramy port bardzo szeroko na inwestorów, bo to oni w znacznym stopniu decydują o obliczu portu i taki układ bardzo nam odpowiada.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

IMG_0021

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-09-27

1 EUR - 4,6065 1 USD - 4,3622
1 CHF - 4,7590 1 GBP - 5,2997

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin