WARSZAWA: 15:09 | LONDYN 13:09 | NEW YORK 08:09 | TOKIO 22:09

Tragedia na statku „Nefryt” – Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich wskazała przyczyny wypadku

Dodano: 29 wrz 2016, 0:00

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) przedstawiła końcowy raport dotyczący wypadku na statku „Nefryt”. Przypomnijmy, 24 września ubiegłego roku, na należącym do Euroafriki drobnicowcu „Nefryt” doszło do zatrucia 17 członków załogi. Dla dwojga osób zatrucie okazało się śmiertelne.
W toku przeprowadzonych czynności Komisja ustaliła, że przyczyną wypadku było zatrucie środkiem o handlowej nazwie phoslumium zawierającym fosforek glinu, który w reakcji z wodą lub kwasem powoduje wydzielanie silnie trującego gazu- fosforowodoru, powszechnie używanego do zwalczania między innymi owadów i gryzoni podczas przechowywania produktów spożywczych.
Komisja ustaliła, że na „Nefrycie” ilość użytego do fumigacji preparatu została skalkulowana prawidłowo w stosunku do objętości fumigowanego ładunku.
Raport komisji stwierdza, że czynnikiem mechanicznym, który przyczynił się do powstania wypadku były nieszczelności kanału wentylacyjnego klimatyzacji, co spowodowało przedostanie się trującego gazu do części mieszkalnej w nadbudówce statku.
Jak napisano w raporcie „Po zaistnieniu wypadku zarówno armator statku, jak i jego klasyfikator, podjęli działania korygujące i zapobiegawcze, które mogą przyczynić się do uniknięcia podobnego wypadku
w przyszłości”.
imagegen
Zdjęcie przedstawia nieszczelności w górnej części kanału wentylacyjnego klimatyzacji na spawanych połączeniach blach w szybie wentylacyjnym ładowni statku PB
Źródło: Raport PAŃSTWOWEJ KOMISJI BADANIA WYPADKÓW MORSKICH: RAPORT KOŃCOWY 14/15
bardzo poważny wypadek morski M/V NEFRYT zatrucie załogi statku po fumigacji ładunku w porcie Abidżanw dniach 25 – 26 września 2015 r.
Cały raport dotyczący wypadku dostępny jest na stronie: www. pkbwm.gov.pl

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-23

1 EUR - 4,3326 1 USD - 4,0050
1 CHF - 4,5427 1 GBP - 5,0691

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin