WARSZAWA: 18:55 | LONDYN 16:55 | NEW YORK 11:55 | TOKIO 01:55

Trening sztabowy w 8. FOW

Dodano: 21 lut 2016, 23:20

W dniach 17 – 18 lutego w Dowództwie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbył się trening sztabowy pod kryptonimem LUTY-16. Jego tematem było planowanie zabezpieczenia logistycznego wydzielonych do działania sił okrętowych.
Celem treningu było zgrywanie działań osób funkcyjnych dowództwa flotylli oraz przygotowanie niezbędnych danych, potrzebnych do podjęcia decyzji w procesie dowodzenia.
Trening realizowany był na podstawie hipotetycznego scenariusza z opisaną w nim sytuacją polityczno-militarną. W założonej sytuacji doszło do sporu o podłożu roszczeń terytorialnych pomiędzy dwoma państwami. Na podstawie informacji na temat sił dowódcy flotylli oraz działalności sił sprzymierzonych przygotowano plan zabezpieczenia logistycznego sił okrętowych. W trakcie treningu sprawdzono funkcjonowanie systemu dowodzenia oraz doskonalono przebieg procesu, w którym podejmowana zostaje decyzja dotycząca działań bojowych. Proces ten przebiega wg ściśle określonych faz. Obejmują one zebranie i opracowanie przez poszczególne osoby funkcyjne informacji i danych, które następnie przy współpracy z pozostałymi specjalistami łączone są w całość. Buduje to pełny obraz sytuacji, który umożliwia dowódcy podejmowanie decyzji i wydawanie rozkazów podległym mu siłom.
W treningu uczestniczyli żołnierze dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz wydelegowani żołnierze z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego i 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa. Kierował nim zastępca dowódcy flotylli kmdr Zygmunt Białogłowski.
1082
1083
8FOW