WARSZAWA: 17:50 | LONDYN 15:50 | NEW YORK 10:50 | TOKIO 00:50

Trident Juncture 2015 zakończone

Dodano: 14 lis 2015, 0:37

Zakończyło się największe w ostatnich latach ćwiczenie Paktu Północnoatlantyckiego pod kryptonimem TRIDENT JUNCTURE 2015. Przez kilka tygodni wojska NATO prowadziły operacje na lądzie, w powietrzu i na morzu.
W ćwiczeniu wzięli udział polscy marynarze. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego.
W strukturze dowództwa zabezpieczenia logistycznego ćwiczenia pracował kmdr ppor. Maciej Lewandowski. Działał on w komórce „Maritime Branch”, zajmującej się zabezpieczeniem Komponentu Morskiego w oparciu o utworzone na potrzeby ćwiczenia tak zwane wysunięte rejony zabezpieczenia logistycznego sił morskich. Zlokalizowane one były w Cagliari (Włochy), Lisbonie (Portugalia) oraz Rota i Cartagenie (Hiszpania). Wysunięte rejony zabezpieczenia logistycznego koordynowane przez dowództwo zajmowały się między innymi transportem ludzi, części zamiennych dla okrętów, a także wsparciem w zakresie tak zwanego „Medevac” czyli ewakuacji medycznej z morza do wskazanych szpitali wojskowych lub cywilnych. Wsparcie obejmowało również organizacje zabezpieczenia i postoju okrętów w oparciu o wskazane porty i bazy morskie.
Na pokładzie okrętu dowodzenia operacją morską – brytyjskim śmigłowcowcu HMS „Ocean” służbę pełnił kpt. mar. Marcin Majewski. On także zajmował się zabezpieczeniem logistycznym podległych sił morskich, w skład których wchodziło 47 okrętów różnych typów, operujących zarówno na Morzu Śródziemnym, jak i Atlantyku. Na morzu dowódcy poszczególnych grup okrętowych zbierali informacje na temat usterek okrętów i śmigłowców, a meldunki były przekazywane bezpośrednio do polskiego oficera. Do jego zadań należało ocenić, czy poszczególne jednostki będą zdolne do wykonywania określonych zadań. Jedna niesprawność nie powodowała wyłączenia okrętu z działań, ale ograniczenie jego możliwości wykonywania części zadań. Wnioski co do dalszej przydatności okrętu w działaniach na morzu, czy też miejsca prowadzenia ewentualnej naprawy (w porcie, czy bezpośrednio na morzu) kpt. mar. Marcin Majewski przekazywał bezpośrednio dowódcy Komponentu Morskiego.
W ramach ćwiczenia obaj polscy oficerowie doskonalili znajomość i wykorzystanie procedur NATO w oparciu o doktryny logistyczne morskie oraz operacji połączonych.
Koncepcja powierzenia kierowania i koordynacji logistyki na teatrze działań w oparciu o połączona grupę wsparcia logistycznego wynika z dążeń państw Sojuszu do opracowania optymalnego rozwiązania w zakresie prowadzenia zabezpieczenia logistycznego wszystkich komponentów realizujących zadania w ramach wielonarodowej połączonej operacji wojskowej.
foto arch_ kmdr ppor_ Maciej Lewandowski