WARSZAWA: 14:06 | LONDYN 12:06 | NEW YORK 07:06 | TOKIO 21:06

Trzeci Kongres Rybny w Gdyni

Dodano: 01 kw. 2016, 8:18

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zainaugurował trzecią edycję Kongresu Rybnego w Gdyni. W Kongresie uczestniczą m.in. Per Sandberg, minister rybołówstwa Norwegii oraz Karsten Klepsvik, ambasador tego kraju w Polsce.
Minister Gróbarczyk pogratulował organizatorom kolejnej edycji Kongresu. Podkreślił, iż rybołówstwo, gospodarka morska, ochrona środowiska i oczywiście przetwórstwo to priorytety nowego ministerstwa. Ta branża musi się rozwijać – zaznaczył minister. – Naszym celem jest stać się liderem Europy w przetwórstwie rybnym. Przede wszystkim chcemy zwiększyć konsumpcję ryb w Polsce.
Szef resortu kierując słowa do ministra rybołówstwa Norwegii zaznaczył, iż ten kraj jest da Polski ważnym partnerem gospodarczym. Zadeklarował rozszerzenie tej współpracy także w działaniach dotyczących bardzo trudnej sytuacji Bałtyku jeśli chodzi o populację gatunków ryb i konieczności ich odbudowy.
Per Sandberg, minister rybołówstwa Norwegii, potwierdził iż liczy na efekty bilateralnych rozmów ze swoim przedmówcą i na zacieśnienie relacji politycznych rządów obu krajów. Zaznaczył, iż Polska jest dla Norwegii najważniejszym partnerem gospodarczym i największym przetwórcą rybnym. Swoje biznesy w tej branży ulokowało tu już 200 norweskich firm. Do polskich przetwórców trafia 43 proc. norweskiego eksportu ryb, którego wartość liczona jest w miliardach euro. Gość z Norwegii mówił też o perspektywicznym rozwoju akwakultury.
Dwudniowy Kongres Rybny zakończy się 1 kwietnia. Stanowi spotkanie sektora rybnego poświęcone technologiom przyszłości, zrównoważonemu rybołówstwu i certyfikacji oraz środkom Po Ryby 2014-2020. Adresowany jest do przedsiębiorstw sektora rybnego, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw przetwórstwa rybnego, oraz przedstawicieli organizacji tego sektora.Organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Rynku Rybnego.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ
DSC01825
DSC01821
Fot. Wojciech Sobecki