WARSZAWA: 18:37 | LONDYN 16:37 | NEW YORK 11:37 | TOKIO 01:37

TT-Line planuje wprowadzenie kolejnego promu na linię Świnoujście -Trelleborg?

Dodano: 10 lip 2015, 13:25

Z nieoficjalnych informacji wynika, że niemiecki przewoźnik TT-Line zamierza wprowadzić na linię ze Świnoujścia do Skandynawii kolejny prom. Obecnie TT-Line obsługuje połączenie Świnoujście-Trelleborg promami „Nils Dacke” i „Tom Sawyer”, którymi armator realizuje 10 zawinięć tygodniowo.
Prawdopodobnie od listopada niemiecki przewoźnik chciałby wprowadzić na linię do Trelleborga trzeci prom. Ewentualne wprowadzenie nowej jednostki z pewnością zaostrzy warunki konkurencji, ale jest to także wynik zwiększającej się podaży ładunków na linii ze Świnoujścia do Szwecji i co za tym idzie zwiększenia roli świnoujskiego terminalu w obsłudze ładunków z/do Skandynawii.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnim czasie to właśnie terminal promowy w Świnoujściu przejął około 10% ładunków tranzytowych z Niemiec do Skandynawii przechodzących dotychczas przez porty niemieckie. Pojawiła się więc możliwość obsługi nowego ładunku i ten fakt z pewnością nie pozostanie bez wpływu na decyzję niemieckiego przewoźnika. Do nowej sytuacji przygotowują się też krajowi armatorzy o czym świadczy powołanie Polskiej Grupy Promowej i wprowadzenie przez PŻB nowego promu „Mazovia”. Pojawiły się również informacje o planach odnowy tonażu przez PŻB, na razie nie było mowy o szczegółach, ale jeśli plany doczekają się realizacji, będzie to z pewnością wzmocnienie pozycji polskich armatorów na Bałtyku.
DSC05231