WARSZAWA: 04:04 | LONDYN 02:04 | NEW YORK 21:04 | TOKIO 11:04

Tunelem bliżej!

Dodano: 24 kw. 2016, 22:37

W niedzielę, 24 kwietnia tuż po godzinie 10-tej pierwsze samochody przejechały w Gdańsku nowym tunelem pod Martwą Wisłą, na który mieszkańcy Pomorza czekali od czterech lat. Znacznie ułatwi on dojazd ciężarówkom do Portu Północnego, ale także turystom, przyjeżdżającym od strony Warszawy, skróci drogę do Sopotu, Gdyni i na Półwysep Helski. Zdaniem włodarzy miasta, da on także nowy impuls do rozwoju gospodarki Wybrzeża.
Jeszcze w sobotę przed otwarciem tunelu dla ruchu, kilka tysięcy mieszkańców Gdańska miało okazję zwiedzić tunel. Mogli oni to uczynić na rowerach, albo biegnąc lub przespacerować się trasami tej jedynej w Polsce inwestycji. Od niedzieli mogą tamtędy przejeżdżać samochody z prędkością 70 kilometrów na godzinę. Ruch w tunelu, będzie monitorowany przez całą dobę. Okresowo z powodu np. zatoru czy dużego natężenia ruchu prędkość będzie ograniczana.
Tunel jest częścią Trasy Słowackiego, łączącej port lotniczy z portem morskim, zwłaszcza Portem Północnym. Ocenia się, że dzięki tunelowi wiele samochodów ciężarowych ominie zatłoczone śródmieście Gdańska. Tunel ma długość 1,4 km, dwie nitki – każda po dwa pasy ruchu i w najniższym miejscu pod Martwą Wisłą przebiega na głębokości prawie 35 m. Wykonano go metodą drążoną przy pomocy niemieckiej maszyny wiercącej TBM (Tunnel Boring Machine). W ostatnim okresie głównym wykonawcą była hiszpańska firma Obrascon Huarte Lain (OHL).
Całkowity koszt budowy tunelu wraz z pobliskim rondem wyniósł 885 mln zł brutto, czyli tyle, ile wynosiła cena podana w przetargu. W 85 proc. inwestycja została dofinansowana z funduszy UE. Kontrakt na budowę podpisano w październiku 2011 roku, a roboty rozpoczęły się wiosną 2012 r.
Tunel_otwarty_1
Foto: Karolina Misztal, dziennikbaltycki.pl