WARSZAWA: 19:17 | LONDYN 17:17 | NEW YORK 12:17 | TOKIO 02:17

Uzbrajanie ORP Grom

Dodano: 31 sie 2016, 22:21

31 sierpnia, w gdyńskim porcie wojennym odbył się trening załadunku rakiet przeciwokrętowych RBS 15 Mk3, na ORP Grom. Są to jedne z najefektywniejszych na współczesnym polu walki środków przeznaczonych do zwalczania celów nawodnych.
ORP Grom to jeden z trzech okrętów typu Orkan przystosowanych do ich przenoszenia. Pełna jednostka ognia tych okrętów wynosi osiem rakiet.
Głównym celem dzisiejszego szkolenia było doskonalenie wszystkich służb odpowiedzialnych za przygotowanie, dostarczenie i podanie rakiet na okręt oraz załogi okrętu do ich przyjęcia. Dzięki takim treningom tego typu operacje przebiegają sprawnie bez względu na warunki pogodowe, porę dnia lub nocy. Ma to kluczowe znaczenie w procesie przygotowania okrętu do wyjścia na morze i walki podczas faktycznych działań. Załadunek uzbrojenia rakietowego jest ważnym elementem szkolenia z uwagi na podtrzymywanie nawyków szkoleniowych i zasad bezpieczeństwa. Dlatego tego typu szkolenie odbywa się w różnych miejscach i portach. Stanowią one także okazję do szkolenia załóg pojazdów specjalnych KPW Gdynia (przewożenie i przeładunek rakiet), a także służb przeciwpożarowych i ratownictwa medycznego oraz pozostałych osób uczestniczących w takiej operacji.
Przeciwokrętowa rakieta RBS 15 Mk3 jest jedną z najnowocześniejszych rakiet na współczesnym polu walki, często określana mianem „wystrzel i zapomnij”. Napędzana jest silnikiem turboodrzutowym pozwalającym na rozwinięcie prędkości 0,9 Ma. Jej długość to 4,35 m, kaliber 50 mm, rozpiętość skrzydeł 1,4 m, masa głowicy 200 kg, a zasięg przekracza 200 km. Może być użyta o każdej porze dnia i nocy bez ograniczeń pogodowych. Trajektorię jej lotu charakteryzuje duża ilość punktów zwrotnych i zmian wysokości, a szczególnie niska wysokość lotu przystosowuje się automatycznie do zmiennych stanów morza.
5055
5044
3FO

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin