WARSZAWA: 12:59 | LONDYN 10:59 | NEW YORK 05:59 | TOKIO 19:59

„Varsovia” – tak będzie się nazywał prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Dodano: 11 sty 2024, 17:53

„Varsovia” – pod taką nazwą będzie pływał nowy prom, który uzupełni flotę Polferries w połowie bieżącego roku. Jednostka wpisze się w styl nazewnictwa statków tego armatora pływających obecnie na linii Świnoujście-Ystad. Będzie swoistym uzupełnieniem promu „Mazovia”, który wprost nawiązuje do centralnego regionu Polski.
Obecnie trwa wykańczanie przestrzeni pasażerskich i załogowych. Montowane są podłogi i panele sufitowe, a także wyposażane są przestrzenie sanitarne. Trwają testy oświetlenia. Zainstalowano sprzęty kuchenne, chłodnie do przechowywania jedzenia. W przestrzeniach pasażerskich instalowane są sofy, stoliki i krzesła. Prowadzone są ostatnie prace nad wyposażeniem i okablowaniem statku w kamery CCTV, System TV, sieć LAN oraz łącza internetowe. Pokłady samochodowe są malowane ostatnimi warstwami farby, a na najazdach i rampach położono nawierzchnie antypoślizgowe.
Jednorazowo prom będzie mógł zabrać na pokład do 920 pasażerów i 60 członków załogi. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 3 pokłady dla samochodów ciężarowych z blisko 3-kilometrową linią ładunkową, co pozwoli pomieścić około 140 ciężarówek z naczepami oraz 2 osobne pokłady dla szacunkowo 200 samochodów osobowych.
Jeszcze w styczniu przy nabrzeżu rozpoczną się testy urządzeń maszynowych, natomiast pod koniec I kwartału statek wyjdzie ze stoczni w pierwsze próby morskie. Następnie w Trieście dojdzie do dokowania i zakończenia prac malarskich. Najpóźniej w maju odbędą się drugie próby morskie, a na przełomie czerwca i lipca „Varsovia” uzupełni flotę na linii Świnoujście-Ystad.

Varsovia

Fot. PŻB