WARSZAWA: 00:09 | LONDYN 22:09 | NEW YORK 17:09 | TOKIO 07:09

W 2021 roku gotowy będzie przekop Mierzei Wiślanej?

Dodano: 22 lut 2016, 21:23

Kluczem do efektywnego działania sektora stoczniowego musi być jego rentowność – zapewnił w poniedziałek 22 lutego Minister Marek Gróbarczyk na wyjazdowym posiedzeniu w Urzędzie Morskim w Gdyni sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Związkowcy jednak oponują, że tę rentowność firmy okrętowe osiągają w wyniku zatrudniania pracowników na umowach śmieciowych, na co nie wyrażają zgody. Rząd chce pogodzić interesy przedsiębiorców i pracowników dzięki ulgom podatkowym wzorowanym na tzw. hiszpańskim systemie leasingu podatkowego – informuje na swym portalu gdańska telewizja.
Udział w posiedzeniu wzięli nie tylko posłowie, ale również ministrowie, prezesi spółek stoczniowych i portów, związkowcy, eksperci, ponieważ tematem obrad były również najpilniejsze plany inwestycyjne i zaniedbania w portach wschodniego Wybrzeża oraz problem z dostępem do nich od strony lądu, a także stan przygotowań do budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
Według ministra Marka Gróbarczyka, kanał może być gotowy do żeglugi już w 2021, choć wszystko zależy od trwających uzgodnień z Komisją Europejską, która bacznie przygląda się tej inwestycji pod kątem przestrzegania dyrektyw środowiskowych. Ważne też będą zalecenia raportu oddziaływania na środowisko oraz przygotowanie projektu i studium wykonalności, a w konsekwencji uzyskanie pozwolenia na budowę. Wszystkie te prace są bardzo pracochłonne, tym bardziej że poprzedni rząd nie wybrał dokładnej lokalizacji przekopu Mierzei.
Minister M. Gróbarczyk podkreślił, że inwestycja ta jest uzasadniona ekonomicznie, ponieważ zaktywizuje handlowe i transportowe kontakty północnych i wschodnich rejonów kraju z portem w Elblągu, który w ten sposób uniezależni się od rosyjskiej administracji. Według przewodniczącej sejmowej komisji Doroty Arciszewskiej Mielewczyk to spotkanie to krok do spełnienia obietnic wyborczych.
Stocznia Nauta
(ls)